Кошарац: Више интерконекција у интересу свих
БиХ треба што више гасних интерконекција да би имала доступан енергент за остваривање што бољих животних услова и развоја привреде, и то свим треба да буде јасно, истакао је Кошарац.
Кошарац сматра да је значајно отворити се када су у питању гасне интеконекције, нагласишви да је необјашњиво да је нова гасна интерконекција 15 година стајала у институцијама БиХ и није имала подршку.
- То је нацрт споразума о изградњи гасовода између Републике Српске и Србије и то је тај руски гас о којем се много прича - напоменуо је Кошарац у изјави новинарима у Сарајеву.
Он је навео да је овај нацрт усвојен у Савјету министара, али да је дошло до застоја у Предсједништву БиХ јер бошњачки члан Денис Бећировић није дозволио да се о томе расправља и да буде донијета одлука.
-ћ Истовремено сам као ресорни министар покренуо активности за усвајање јужне интерконекције која значи споразум између БиХ и Хрватске и тада нам је речено да је неопходно да донесемо одређене закључке - рекао је Кошарац и додао да су министри из структуре СНСД-а то подржали.
Подсјетио је да је под утицајем одлазећег америчког амбасадора Мајкла Марфија ФБиХ донијела одлуку о јужној интерконекцији, те упитао како се приоритетно може причати о јужној, а да се не прича о источној новој интеконекцији?
- Сматрам да источну нову интерконекцију треба деблокирати у Предсједништву, од Владе ФБиХ очекујемо нацрт споразума између БиХ и Хрватске или њихово изјашњење да је то онај стари и онда можемо да причамо о јужној интерконекцији - навео је Кошарац.
Он је објаснио да више интерконекција за БиХ значи јефтинији гас и заложио се за разбијање лажне приче о малигном утицају Русије путем гаса.
Напоменуо је да је Сарајево имало руски гас и током рата, као да и да је гас у овај град стизао и када су постојали проблеми због дуговања Русији.
- Гас се не испоручује Србима из Републике Српске, испоручује се свима у БиХ - нагласио је Кошарац.
Констатовао је да Република Српска није оспорила ниједан енергетски пројекат у ФБиХ, али да Федерација под утицајем странаца то јесте радила Републици Српској.
Кошарац је рекао да министар финансија и трезора БиХ Срђан Амиџић предано ради на новом буџету БиХ и да се очекује сједница Фискалног савјета како би се дефинисао оквир и кренуло у доношења закона о буџету институција БиХ.
Он је и овом приликом поновио да нема и нити ће у будућности бити сагласности у Савјету министара када је у питању финансирање институција културе, истичући да је то искључива надлежност ентитета.