Егић: Ако не буде договора, Влада Српске одлучује о минималцу
- У интересу, прије свега радника, али и очувања привредног сектора, Влада Републике Српске ће донијети најбољу могућу одлуку у датом моменту -истакао је Егић.
Егић је навео да је циљ сузбити "сиву зону" приликом исплате јер није реално да исту најнижу плату примају запослени који обављају најједноставније послове и радници који су распоређени на сложеније радне задатке.
- То би требало утврдити кроз платне разреде, чиме би се по мјесечној заради раздвојили запослени према стручним спремама и сложеношћу послова које обављају - оцијенио је Егић.
Он је рекао да би ово било једино квалитетно рјешење у овом моменту, али истовремено и рјешење које би било подложно промјенама, јер ће се након тога наставити да прати стање у привреди, тржишту рада, глобална кретања на која се позивају послодавци, паду извозне моћи због кризе на европском тржишту.
- Све су то параметри који утичу на одређене одлуке, а нама је интерес да, када буду донесене, те одлуке покажу конкретне резултате - истакао је Егић.
Он је рекао да је у протеклом периоду одржано неколико сједница Економско-социјалног савјета Републике Српске на којима, нажалост, социјални партнери нису постигли договор о износу најниже плате.
- Нисам задовољан овим начином преговарања и односима у Економско-социјалном савјету, јер имајте у виду да ту сједе људи који су најпозванији да сагледају стање и донесу једну тако одговорну одлуку - нагласио је Егић.
Из Уније послодаваца Републике Српске сматрају да најнижа плату у Српској за наредну годину треба остати 900 КМ, док из Савеза синдиката Републике Српске траже повећање на 1.050 КМ.
ВЛАДА ВОДИ ОДГОВОРНУ ПОЛИТИКУ
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић рекао је да је у Српској одржана финансијска стабилност, те да ниједног момента нису биле нити ће бити доведене у питање редовне исплате пензија и социјалних давања јер Влада Републике Српске води одговорну политику.
- Приоритети у овој години остају исти, с тим да ћемо још интензивније радити и на терену. Циљ је доћи до сваког нашег корисника, јер разговором се увијек дође до најбољег рјешења - истакао је Егић.
Он је рекао да је протекла година била изузетно тешка и пуна изазова, не само за ресорно министарство, већ цјелокупно гледајући на овом простору, тако и на глобалном нивоу.
Егић је рекао да је ресорно министарство дужи временски период од ревизије добијало оцјену "мишљење са резервом".
- То је нешто што ме је затекло и од момента мог доласка на чело Министарства настојали смо да препоруке ревизора примијенимо у пракси кроз сет донесених правилника, у оним сегментима на шта се односило. Добрим дијелом смо успјели у томе, тако да ћемо у том правцу наставити и ове године - истакао је Егић.
Говорећи о стамбеном збрињавању борачких категорија у Републици Српској, Егић је рекао да је током протекле двије године стамбено збрињавање исплатом бесповратних новчаних средстава завршено у 52 локалне заједнице за 770 лица.
- За реализацију стамбеног збрињавања додјелом новчаних средстава ове године буџетом је предвиђено пет милиона КМ, што ће бити довољно за реализацију стамбеног збрињавања у преосталих 12 локалних заједница. Овим ће бити у потпуности завршено стамбено збрињавање додјелом неповратних новчаних средстава - истакао је Егић.
Према његовим ријечима, упоредо се реализује и стамбено збрињавање додјелом стамбених јединица, а коначне листе завршене су у 50 локалних заједница, гдје је рангирано 110 лица, док 14 локалних заједница још увијек није утврдило коначне листе за овај вид стамбеног збрињавања", појашњава Егић.
Он је рекао да је у 2024. години извршена додјела девет стамбених јединица, закључујући да се пројекат спроводи у континуитету и до коначног збрињавања свих лица која према ранг-листама испуњавају услове, у складу са уредбом о стамбеном збрињавању.