Хоће ли бити нарушено партнерство СНСД-а, ХДЗ БиХ и странака "Тројке"? (ВИДЕО)
Ни СНСД не остаје дужан те тражи смјену министра спољних послова у Савјету министара и бошњачког члана Колегија Представничког дома.
Гладни власти, прилику вребају опозиционе странке из Републике Српске и Федерације.
И власт и опозиција негира да разговарају о прекомпозицији већине на нивоу БиХ. Истовремено, европски пут је успорен.
Из Српске кажу да има пречих ствари попут рјешавања присуства страног фактора у земљи.
- Ако се иде у те промјене, а мислим да ће то бити редослијед у Колегијуму Представничког дома прво Небојшу Радмановића јер за то има већина велика, ако мијењати коалицију онда дио садашњих коалиционих партнера гласа и наравно сва опозиција - рекао је замјеник предсједавајућег Представничког дома ПС БиХ Небојша Радмановић.
Небојша Радмановић практично је најавио развој политичких догађаја у наредним данима и могући распад парламентарне већине. Потврда је убрзо стигла од Наше странке који траже смјену Радмановића и српских министара. Објашњење да СНСД кочи европски пут по налогу Москве, у најмању руку је бесмислено јер долази од редовних гостију америчке Амбасаде у Сарајеву.
- Ми немамо шта изгубити потенцијалном смјеном кадрова СНСД-а.На мом столу се налазе иницијативе за смјену челних људи СНСД-а у Савјету министара и руководству Представничког дома и имамо руке да их смјене - изјавила је посланик у Представничком дому ПС БиХ Сабина Ћудић.
- СНСД за разлику од Ћудићеве има свој клуб. Уколико је "Тројка" спала на једног појединца који свој политички публицитет гради нападима на легитимно изабране српске представнике у Представничком дому и ако омаловажава полиитчког доајена попут Небојше Радмановића онда и СНСД може покренути иницијативу за смјену бошњачког члана Колегијума Представничког дома - истакла је шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому ПС БиХ Сања Вулић.
Захтјеви за смјенама пљуште на све стране. Осим за Радмановића, извјесно Дениса Звиздића упућене су идентичне иницијативе за министре Ненада Нешића, Елмедина Конаковића, није искључено и Зукана Хелеза. Смјена Савјета министара, у најмању руку реконструкција упућују на нову парламентарну већину на нивоу БиХ.
- Да ли су прекомпозиције могуће, оне ће можда бити нужда, могуће да СДА умјесто "Тројке" уђе са СНСД и ХДЗ, могућ је и тај сценарио. Све је отворено и на столу - навео је предсједник Народ и правда и министар иностраних послова у Савјету министара Елмедин Конаковић.
- Најлакше је СНСД-у који има највећи број посланика плус Српски клуб да договори са СДА и то функционише, али нисмо о томе разговарали. Још смо чврсто у већини, иако знамо шта нам раде и шта планирају - изјавио је замјеник предсједавајућег Представничког дома ПС БиХ Небојша Радмановић.
Лидер опозиционе СДА "мјерка" са стране и тражи прилику да се убаци у парламентарну већину. Први корак би био да се Илија Цвитаниовић лидер ХДЗ 1990, делегат о Дому народа одважи да замјени Драгана Човића, тиме отвори пут за прекомпозицију власти. Када је ријеч о партнерима из Српске за Бакира Изетбеговића нема дилеме.
- Што се тиче ове екипе - СДС, ПДП, па имали смо искуство с њима. Они неће нападати на БиХ, неће бранити Републику Српску на начин да подривају БиХ. Имали смо министре Црнатка, Шаровића, Мектића, дакле они су конструктивно радили посао за БиХ - рекао је Изетбеговић.
- Чујем да се прича о промјени власти, прекомпозицији већине. Ми немамо разговоре. Чини ми се да су садашњи партнери веома чврсто везани у садашњој коалицији и да ће то остати до сљедећих избора - изјавио је посланик СДС-а у Представничком дому ПС БиХ Младен Босић.
Вјечити оптимиста Драган Човић свјестан је да парламентарна већина није стабилна осим када су у питању бошњачки интереси, што фрустрира Хрвате и Србе.
- Бојим се да у свим другим питањима имамо проблем. Кренулу су иницијативу за смјену појединих министара, с једне и друге стране. На нама је да направимо искорак, да партнере вратимо за сто - навео је предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић.
Актуелна парламентарне већина ХДЗ БиХ, „Тројка“, СНСД и партнери је на пола мандата. Оптерећана унутрашњим трзавицама, свађама, уплитањем странаца ипак успјела је почети преговоре са ЕУ. Хоће ли у садашњем капацитету наставити европски пут могли би сазнати већ наредне седмице када су заказане сједнице Савјета министара и Представничког дома.