ФБиХ: Усвојен Приједлог закона о Јужној интерконекцији након интервенције америчке Амбасаде (ВИДЕО)
Сједница није ни почела, а инструкције из америчке амбасаде су стигле. И то јавно. На децембарском засједању федералног Представничког дома о овом Закону, парламентарцима се обратио Мајкл Марфи. Овај пут из амбасаде су повукли први потез, са јасним питањем, а могло би се рећи и пријетњом: или евроатлантске интеграције или Русија?
- Ово је важан тренутак за БиХ и за Сједињене Државе. То је прилика за рјешавање горућег националног безбједносног проблема обје земље – зависности БиХ о руском гасу. Делегати Дома народа ФБиХ данас имају прилику гласати за Закон који БиХ приближава трансатлантској заједници држава и поставља темеље за окончање руске енергетске пријетње БиХ - стоји у објашњењу амбасаде.
И бошњачки делегати схватили су задатак. Иако је по дневном реду тачка о Јужној интерконекцији била задња, на њихов приједлог нашла се на самом почетку сједнице. И баш је Бошњацима највише стало да се тај закон и усвоји. Начелно из економских, суштински из политичких разлога.
- Зависност о гасу може значити и неке друге зависности, нека друга везивања и ова политичка и геополитичка. У овом случају о Русији, а такву овисност овдје не желимо. Дође нам да смо зависни о Путиновом гасу који долази Додиковим каналима. То је нешто не можемо дозволити - истиче Муамер Зукић, посланик СДА.
И из ове изјаве се може закључити чији је ово Закон и ко жели да оствари своје геополитичке интересе. А како незванично сазнајемо, из америчке амбасаде контактирали су и поједине представнике Срба у Дому народа Федерације како би лобирали за усвајање Закона.
Делегат из СНСД-а Горан Броћета каже да њих нико није контактирао јер је њихов став добро познат.
- Ми нисмо подржали овакав закон поготово у условима и околностима у којима је он донесен. Усвојен је по хитној процедури, изненадило ме је да је усвојен са 51 глас ЗА, вјероватно се то десило претходних дана након разних притисака о којима су кружиле приче по кулоарима - додаје Броћета.
Упутили су Американци и политичковаспитну поруку представницима хрватског народа, прије свега делегатима ХДЗ-а. Хрвати су већ раније поручили да немају ништа против изградње гасовода који би био повезан с ЕЛ ЕН ЏИ терминалом на Крку у Хрватској, али да пројекат не треба реализовати кроз фирму "БХ-Гас" и никако под притиском странаца.
- Сматрам да привредно друштво "БХ-Гас" не може на примјерен начин провести реструктурирање и истовремено изградњу гасовода Јужне интерконекције. Али и да се до крају осигурају национални интереси хрватског, бошњачког, српског народа и осталих у Федерацији БиХ - нагласио је Дамир Џеба из ХДЗ-а БиХ.
Усвајање приједлога Закона у Дому народа Федерације БиХ само по себи нема никакав значај. Он у даљој процедури иде у Савјет министара - у руке Сташе Кошарца. А став представника Републике Српске одавно је познат - ако нема Источне, нема ни Јужне интерконекције. Тако да, ако Федерација жели напредак БиХ, требало би да престане са блокадама пројеката у Републици Српској.