Миливојевић: Неспорни организациони потенцијали Београда за сусрет Путина и Трампа
Миливојевић подсјећа да је Србија 2021. организовала велику прославу поводом 60. годишњице од прве конференције несврстаних, али и да је Београд био домаћин низа међународних конференција укључујући и тајну дипломатију.
Од талибана до преговора изасланика Путина и Обаме
Осим тога у Београду су 2019. године први пут у историји три пута директно разговарали представници тадашњих авганистанских власти и талибана, додаје Миливојевић.
- Било је и других сусрета али требало би поменути, везано за Украјину, сусрет Курта Волкера и Владислава Суркова 2017. године. У два наврата у Београду је дошло до сусрета специјалних изасланика предсједника једне и друге стране, и Путина и тадашњег америчког предсједника Барака Обаме. У сваком случају Србија има у потпуности организационо-техничке, протоколарне, безбједносне и све друге капацитете у том смислу. И оно што је веома важно, има дефинисану сарадњу са одговарајућим органима заинтересованих држава - рекао је Миливојевић.
Инфраструктура Србије за организацију сусрета Путин-Трамп апсолутно је неспорна, а предности Београда су и то што има директну авионску везу са Москвом, што нема нико у Европи, али и активне амбасаде и у Вашингтону и у Москви, сматра Миливојевић.
Србија на првом мјесту у Европи за организацију састанка Путин-Трамп
Према Миливојевићу, понуда Београда за организацију састанка Путина и Трампа показује се као сасвим солидна јер у Европи не постоји друго мјесто које би било прихватљиво с аспекта политичких критеријума и за једну и за другу страну.
Под политичким критеријумима подразумијева се неучествовање ни у једној организацији или тијелу које је стриктно везано за једну или другу страну, прије свега се мисли на НАТО и ОДКБ, али и сваку другу организацију сличног типа, додаје Миливојевић.
- Земље везане за те организације су у већини у Европи, а и оне које су се водиле као "неутралне" више то нису. Ту у првом реду имам у виду Швајцарску. Интересантна је понуда Аустрије која јесте неутрална, али је она ипак на западној страни и не знам колико би то руској страни одговарало. Једино ако дође до нове коалиције на власти која се противи рату. Не знам како би руска страна гледала на неку понуду са Будимпештом или Братиславом као мјестом састанка имајући у виду политике тих земаља које су против рата, али су чланице НАТО, тако да нисам у то сигуран, али оставимо да то покаже вријеме - навео је Миливојевић.
Понуда Београда добра је не само зато што Србија не припада ниједној од поменутих организација, него и што је неутрална у овом новом међународном контексту, додаје Миливојевић.
Суштинска неутралност Србије
Није више то она неутралност која је само подразумијевала да држава није чланица неког савеза, него је ријеч о неутралности која потпуно одговара ономе што одражавају данашњи међународни и глобални односи, сматра Миливојевић.
- Ријеч је о оном што представља улазак у нови свјетски поредак у подијељеном свијету гдје Србија има директну комуникацију до највишег нивоа и са једном и са другом страном. То у овом тренутку нема нико у Европи, комуникацију која може да досегне у новој администрацији у Вашингтону до самог врха, а да то важи и за Москву. У овом тренутку то може само Србија и та врста неутралности и капацитета да може да комуницира са обје стране даје један важан елеменат будућег сусрета, а то је повјерење. То је повјерење у политичком смислу кад је ријеч о карактеру и садржају таквог једног састанка, дијалога и свему ономе што он значи - истакао је Миливојевић.
Та врста политичког повјерења је изузетно важна што ће можда бити један од критеријума који ће бити одлучујући у крајњој консеквенци ако дође до сусрета Путина и Трампа, а сви су изгледи да ће доћи, оцјењује Миливојевић.
Принципијелност Србије
Кад је ријеч о неутралности Србије изузетно је важна и принципијелност Београда у спољној политици у овом тренутку, истиче Миливојевић.
- Србија је принципијелна и кад је ријеч о међународном праву и у свом ставу залагања за поштовање Повеље Уједињених нација, али је исто тако приципијелна сто одсто кад је ријеч о санкцијама и санкционој политици. И то су врло важни аргументи у тој врсти неутралности о којој говорим и о политичким претпоставкама за избор Београда - закључио је Миливојевић.
Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је у недјељу да је Србија заинтересована да буде мјесто сусрета предсједника Руске Федерације Владимира Путина и новог предсједника САД Доналда Трампа.
Вучић је истакао да Србија није само формално ван војних блокова, као што су то неке земље које нуде своје домаћинство за сусрет, већ и да је суштински ван оба блока, и НАТО и ОДКБ, и суштински је самостална и независна земља у потпуности припремљена да гарантује пуну безбједност обојици предсједника.