Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
14/01/2025 |  16:05 | Аутор: sputniknews.com

Швајцарска улази у "војни Шенген" ЕУ; Лавров: НАТО их увлачи

Европска унија је званично одобрила захтјев Швајцарске да се придружи програму "војног Шенгена" који има за циљ брзо распоређивање трупа широм Европе без задржавања на границама. Одлуку о томе донио је Савјет ЕУ.
ЕУ - Фото: РТРС
ЕУФото: РТРС

- Савјет ЕУ је одобрио одлуку којом се потврђује да учешће Швајцарске у пројекту "војне мобилности" у оквиру програма сталног структурираног одбрамбеног партнерства (ПЕСЦО) испуњава услове програма и да ће донијети значајну додатну вриједност - наводи се у документу.

Како се наводи, та одлука ће омогућити да Швајцарска буде позвана да се придружи пројекту за који је аплицирала у септембру 2024. године.

Лавров: НАТО увлачи Швајцарску у "војни Шенген"

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров је на конференцији за новинаре о резултатима руске дипломатије у 2024. години, која је данас одржана, изјавио да НАТО увлачи Швајцарску у "војни Шенген".

- Европска унија је формирана за Европљане, али је не тако давно потписала споразум са НАТО-ом, према којем ће ЕУ, војно гледано, у случају да, не дај Боже, дође до рата, радити оно што јој НАТО каже. Не само ЕУ, већ је већ речено и Швајцарској: "Хајде, придружите се 'војном Шенгену' ако НАТО-у затреба да путује преко ваше територије према Руској Федерацији' - рекао је шеф руске дипломатије.

Према његовим ријечима, оно што сада ради Савјет Европе ради се према одлуци САД.

- Разлог због чега ово говорим је чињеница да су ОЕБС и НАТО, а наравно, сада и Европска унија и Савјет Европе, па чак и Савјет нордијских земаља, које су сада све чланице НАТО - све су евроатлантске структуре, а не евроазијске. Вјероватно су они који желе да држе Европу под контролом заинтересовани да се евроатлантска конструкција очува и да настави да доминира - навео је министар.

Пројекат "војне мобилности", познат и као "војни Шенген", представља стуб ПЕСЦО (Перманент Струцтуред Цооператион ин Дефенсе) програма. Има за циљ да максимално поједностави и стандардизује процедуре за пребацивање трупа НАТО-а преко европске територије. Пројекат су развили ЕУ и НАТО 2018. године.

Прије него што је Русија започела Специјалну војну операцију у Украјини, пројекту су се већ придружили САД, Канада, Велика Британија и Норвешка.