latinica  ћирилица
14/01/2025 |  14:43 ⇒ 14:51 | Аутор: СРНА

Конференција о Тесли у Њујорку - представљени пројекти који подстичу иновативно размишљање

У Њујорку је одржана 13. Међународна конференција о насљеђу Николе Тесле на којој су поштоваоци овог српског научника представили искуства и пројекте којима се подстиче иновативно размишљање, посебно код младих.
Њујорк-конференција о Тесли - Фото: СРНА
Њујорк-конференција о ТеслиФото: СРНА

Поштоваоци српског научника Николе Тесле из Америке, Европе, Аустралије и Индије окупили су се традиционално прве суботе након православног Божића на конференцији у њујоршком хотелу Њујоркер, саопштено је из Теслине научне фондације.

На првој панел-дискусији, коју је водила извршни директор Теслине научне фондације Ешли Редферн, било је ријеч о увођењу културе науке у образовне системе која укључује технологију, инжењеринг, математику и умјетност, као методе за подстицање интересовања младих за бављење науком.

Да се Теслино насљеђе чува и кроз културну дипломатију показали су учесници панела "Културна дипломатија кроз уметност и технологију", од којих су присутни могли да чују о вези између Тесле и музике, о дигиталној умјетности која је омогућена Теслинима открићима и о самом њему као инспирацији за умјетнике.

Професор Кристен Иверсен са "Синсинати" универзитета говорила је о Теслиним достигнућима које је остварио у америчкој држави Колорадо, гдје је са Вестигхаусом покренуо прву комерцијалну електрану на принципу наизмјеничне струје и експериментисао са бежичном технологијом.

Доктор Саурав Агравал из Индијског економског савјета говорио је о економији мира и подвукао је паралелу између Махатме Гандија и Николе Тесле и темељима њихових идеја о миру међу људима.

Ово је била прилика и за додјелу награда, највеће признање Теслине научне Фондације "У духу Тесле" додијељено је постхумно Мирославу Мајклу Ђорђевићу, оснивачу Фондације "Студеница", за вишедеценијску помоћ и стипендирање младих, за обликовање будућности Србије кроз улагање у знање и унапређење науке и умјетности.

Медаљу за залагање добила је и адвокат Душица Протић из Њујорка, а велику плакету за допринос у промоцији српске дијаспоре у Америци и подршку бројним пројектима у САД добила Јована Недић, први савјетник у Амбасади Србије у Вашингтону, као и Радован Ждрале, аутор великог броја књига и скулптура о Тесли.

Добитник велике плакете је и Реџеп Мемишевић за опсежно истраживање о Тесли и реконструкцију лика његове мајке помоћу вјештачке интелигенције, издавачка кућа "Прометеј" за велики број књига, а уручене су и посебне награде.

Представници "Никола Тесла" клубова из Америке и Србије, који раде под патронатом Теслине научне фондације, дискутовали су о раду клубова, а овај панел отворила су дјеца из Српског културног центра у Сан Дијегу у Калифорнији представом "Пут Николе Тесле".

Приказани су и кратки видеи који су били једна од активности клубова у претходној години, као део пројекта "Нове генерације као амбасадори културе".

Ученици су кроз радове приказали богатство својих локалних култура, али и важност очувања природних ресурса и научних достигнућа, с посебним нагласком на значај Николе Тесле.

О значају гусала и епске поезије говорила је Милица Савић, академски сликар из Београда и директор Сектора уметности и технологије Теслине научне фондације.

Вајари Стен Ватс и Андреј Следков из Америке говорили су о Тесли као инспирацији да направе три велике скулптуре.

Учесницима конференције о Тесли се обратила и Јована Недић, први савјетник у Амбасади Србије у Вашингтону, која је говорила о везама матице и дијаспоре које амбасада подстиче на многобројне начине.

Овом приликом директор Сектора предузетништва Бранислава Симанић и предсједник Теслине научне фондације Никола Лончар потписали су Меморандум о сарадњи којим је исказана намјера о заједничкој организацији активности у славу и част Теслиног лика и дјела, првенствено имајући у виду примјену његових проналазака у српској привреди.

Генерални конзул Србије у Њујорку Владимир Божовић истакао је трајну релевантност Теслиног насљеђа, не само у контексту његових изузетних научних достигнућа, већ посебно у домену етике, дубоко укоријењене у његовом васпитању и вриједностима - части, интегритета, храбрости и пожртвованости.