Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
12/01/2025 |  22:11 ⇒ 22:35 | Аутор: РТРС

У Чикагу прослављен 33. рођендан и слава Републике, предсједник Српске се обратио гостима

У Чикагу је свечано обиљежен Дан Републике Српске и њена слава, Свети првомученик Стефан. Прослави и пригодном програму који је одржан у сали Саборне цркве Светог васкрсења присуствовали су бројни исељеници поријеклом из Републике Српске, али и свих дијелова Балкана у којима живе Срби.
У Чикагу прослављен 33.рођендан (Фото: Антоније Ковачевић) -
У Чикагу прослављен 33.рођендан (Фото: Антоније Ковачевић)

Међу почасним званицама догађаја који је организовало Удружење Срба из Републике Српске из Чикага су били митрополит чикашки Лонгин, генерални конзул Босне и Херцеговине Татјана Телић, вицеконзули Републике Србије Александар Ђорђевић и Александар Милић, сенатор Српске Бранко Тупањац, представник Халијард фондације Ранко Ристић, духовници цркве, старјешина храма и парох Дарко Спасојевић и пароси Добривоје Милуновић и Николај Костур, директор Академије “Свети Сава“ Драган Арсић, те представници Удружења крајишких Срба “Прело“ и Удружења Херцеговаца.

Догађај је почео интонирањем двије химне, америчке и српске, у извођењу Хора “Бранко Радичевић“, након чега је митрополит Лонгин уз саслуживање свештенства очитао молитву, осветио славски колач, који је подијелио са слављеницима.

Гостима и званицама се прво обратио предсједник Удружења Срба из Републике Српске Жељко Живак, који је истакао значај обиљежавања овог празника:

- Преносимо поруку љубави свима онима који нас воле и који уважавају српско име, као што и ими уважавамо друге. Обиљежавање овог дана је врло важно јер сви вјерујемо да је стварањем Републике Српске на овај дан стављена тачна на страдање српког народа на тим просторима које се дешавало вијековима уназад. То нам даје наду у бољу будућност, нама овдје, али првенствено људима који и даље живе у Републици Српкој и на Балкану. И опомиње нас да морамо да будемо сложни како бисмо опстали и остварили своје интересе - закључио је Живак.

Конзул БиХ Татјана Телић изразила је задовољство ентузијазмом људи који су организовали прославу и оних који су се окупили:

- Дивно је видјети како далеко од завичаја наши људи са оволико љубави обиљеежавају 33.рођендан Републике и дугујемо им велику захвалност. Ово су прилике када треба да показујемо заједништво и драго ми је што се овдје окупио наш народ из свих крајева Балкана, као што смо видјели да су Бањалуци заједно славили руководство Српске и Србије и на том нивоу показали слогу која нам је преко потребна. Наша је одговорност и дужност да градимо мостове сарадње, како међу нама, тако и са другима.

На питање шта очекује од нове америчке администрације и да ли већ постоје неки дипломатски кораци и наговјештаји да би могле бити укинуте америчке санкција према руководству Републике Српске, она је истакла:

- Вјерујемо да ће долазак нове администрације донијети и другачију климу када је у питању однос према Републици Српској и смањење интервенционизма који је у овом тренутку веома присутан у БиХ. Што се тиче санкција оне захтјевају одређене правне процесе и надамо се да ће оне убудуће ићи управо тим правним, а не политичким путем - рекла је Телићева.

У току вечери, на видео биму емитована је и порука предсједника Републике Српске Милорада Додика, који је захвалио “онима који нису заборавили своју отаџбину“ и који су се усудили да обиљежавају Дан Републике Српске и у годинама када је на власти у Америци “Бајденова администрација, која се понашала непријатељски према Републици Српској“.

- Долази вријеме Трампа. Нама од Вас не треба никаква финансијска помоћ, али нам треба Ваш глас и ја Вас молим да дођете до носиоца одлука у Трамповој администрацији на свој начин и да нам помогнете да им објаснимо да је Република Српска сво ово вријеме била жртва америчких демократа, који су покушали да сруше Дејтонски споразум. Реците им да су Бајден и прије њега Клинтон, направили не само неред у Америци, него и на нашим просторима, и велику неправду Републици Српској. Сада покушавају да нам узму и имовину и пребаце је муслиманима у Сарајеву и ми ћемо се борити против тога. Ми не тражимо од Трампове администрације да буде на нашој страни, само тражимо да буду фер и да не подржавају ону другу страну. На тај начин ћемо се ми изборити за наша права. У тој борби очекујем и Вашу подршку - поручио је Додик у својој поруци и на крају захвалио организаторима.

Вицеконзул Републике Србије у Чикагу Александар Ђорђевић је истакао да се Дан Републике Српске слави свугдје у свијету:

- Све те границе које служе да нам нешто наметну не могу промијенити оно што ми мислимо. То Вам говорим као неко са Косова и Метохије, кога већ 25 година убјеђују да се моје родно мјесто налази у другој држави и да су границе те моје државе тамо гдје ја знам да нису. Република Српска је плод тежњи српског народа за слободом и вјерујем да ће њене границе остати вјечне, наравно уколико њен народ буде јединствен - истакао је Ђорђевић.

Митрополит Лонгин је честитао празник и славу Републици Српској и подсетио на симболику свеца кога обиљежавају:

- Овом празнику се сви радујемо јер је Свети Стефан био први сведоку Христове вере, његовог страдања и васкрсења, светитеља и ђакона чије је лице сијало као светлост, који је видео отверена небеса и анђеле божије. наш велики владика и песник Нјегош је говорио у стиху: “Нада мном је небо затворено, не прима ми плача ни молитве&хеллип;“, а нама је после Светог Стефана небо отворено. Нашој браћи у републици Српској и на Балкану најбоље можемо помоћи тако што ћемо помоћи себи, у оном духовном смислу, да живимо вером православном, да нашу децу томе учимо, и да буденмо сложни и јединствени. Неслогом само помажемо нашим непријатељима, о чему сведоче и примери из историје. Треба да се молимо за наше људе свугде у свету,м нарочито у Србији и Републици Српској, да наша матица буде јака, јер ћемо тако и ми бити јаки, поручио је митрополит Лонгин.

Представник Халијард Фондације Ранко Ристић, који је такође поријеклом из Српске, био је поносан на своје претке:

– Поносан сам што се посљедњи дио Халијард мисије и спасавања савезничких авијатичара ратне 1944.године одиграо баш у Републици Српској, на Бољанић пољу. Поносан сам што припадам том народу који је ризиковао животе да би под њемачком и усташком окупацијом спасавао савезнике. Многи народи не могу да се похвале таквим дјелима, и да су којим случајем ти пилоти слетјели само који километар даље они би сигурно завршили у њемачким рукама или били побијени - истакао је Ристић.

Он се осврнуо и на чињеницу да се на прослави Дана Републике Српске окупили Срби из Србије, Крајина, Црне Горе, свих крајева у којима наш народ живи.

- За мене су то све географски појмови. У свима нама куца српско срце и мени је несхватљива било каква подјела на ове или оне, на Србе с ове и са оне стране Дрине. Обично народ који преживи нешто страшно, као што су преживјели Срби из Републике Српске, схвати важност тог заједништва и слоге, и драго ми је што смо ми ту лекцију научили - додао је.

Након вечере и говорника, услиједио је културно уметнички програм, а славље је настављено до дубоко у ноћ.

Текст и фото: Антоније Ковачевић