Кусмукови први потези кистом на Палама, сада излаже у Европи
- Тај епицентар срдачности, љубазности, љубави јесте тамо на неки спонтани начин. По мени, мала средина има више предности него мана. Другачије посматрате друге људе, у стране средине долазите са својим обичајима, васпитањем, погледима - рекао је Срни Кусмук, који је Академију ликовних умјетности завршио у Сарајеву, магистрирао у Риму, а докторске умјетничке студије завршио на Факултету за уметност и дизајн у Београду, гдје живи и ствара.
Он је септембру са пријатељима на Јахорини организовао фестивал умјетности "Термаг арт" који је окупио врсне умјетнике из четири земље и наишао на изузетан пријем.
- Ми то свакако планирамо да направимо и ове године, да постане традиција. Веома ми је драго да се тамо нешто дешава из области умјетности. Покушаћемо да то буде у вријеме Сарајевског филм фестивала. Сваке године ће бити озбиљније - рекао је Кусмук.
Он је нагласио да му је план за прву половину 2025. године већ испуњен и да ће изложбе углавном имати у Њемачкој, а настојаће да буде присутан и на изложбама у региону.
- Крајем децембра 2024. године у Сјеверној Македонији је била изложба на којој су представљени радови из фондуса Остен музеја. Остен има озбиљну колекцију дјела најзначајнијих свјетских умјетника. Има 20 Пикасових слика, тако да су се моји радови на тој изложби, која ће сада кружити Европом, нашли уз радове Пикаса, Марине Абрамовић - рекао је Кусмук.
Каже да награде које је до сад освојио више и не броји, али да памти прву коју је као гимназијалац на Палама освојио на ликовном конкурсу у Цељу на којем су учествовали ученици из цијеле Југославије. Као посебно стимулативне за каријеру наводи награду Владимира Величковића Ниш арт фондације и награду коју је добио поводом 100 година Удружења ликовних уметника Србије.
- Сада сам се повукао јер галерије раде оно што сам до недавно радио, све врсте промоција везано за изложбе, транспорт радова и остало. Сада сам у атељеу, сликам и највише се тиме занимам - рекао је Кусмук.
Центар Кусмуковог фигуративног сликарства је све што је везано за човјека и људску емоцију.
- Све оно гдје се појављује фигурација појављује се без неке гравитације, све су то фигуре које лебде у простору, плутају. Колико год покушавам да то објасним, веома је тешко испричати оно што видим - рекао је Кусмук, којег је у тајне сликарства увео отац Зоран, такође познати сликар.
Он каже да се традиција наставља и да његова дјеца 12-годишњи Саша и осмогодишња Аника вјешто баратају сликарским прибором.
- Саша је као мали имао стално потребу да ради и добри су били резултати. Када је имао око три године, мој отац, Саша и ја направили смо изложбу која се звала "Три плус 33 плус 63". Мало смо се поиграли, али је било заиста добрих реакција - рекао је Кусмук.
Он је навео да Саша као тинејџер сада има друга интересовања, али да је и Аника заинтересована за цртање и да има лијепих радова.
Кусмук је поручио да је најважније дјецу која имају неки таленат усмјерити, али да до средње школе не треба радити никакве корекције, већ их треба пустити да се спонтано надограђују и раде оно што их интересује.