Српски посланици у ПД ПС БиХ покрећу смјену Конаковића; Нарушио уставни поредак и увриједио српски народ (ВИДЕО)
Девети јануар трн је у оку међународној заједници и бошњачкој политичкој сцени. На увреде и оспоравање права српском народу да слави свој празник стиже одговор политичком Сарајеву. Српски посланици у понедељак поднијеће иницијативу за смену министра иностраних послова Елмедина Конаковића због његових увредљивих изјава и поступака, укључујући приједлог да се 9. јануар прогласи, како је рекао, даном жалости.
- Желим напоменути министра Конаковића да је такво понашање антидејтонско, да није уставно и да нарушава интересе и слободу једног од конститутивних народа у БиХ. У Дејтону јасно стоји да је БиХ заједница три конститутивна народа у два ентитета а никако муслиманска земља за коју се појединци попут Конаковића константно залажу - навела је Сања Вулић шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.
Истим тим појединцима засметао је и Свесрспки сабор о чијим су резултатима, разговарали данас у Београду, министри Златан Клокић и Ђорђе Милићевић. Поновљено је да је приоритет очување националног јединства и културног идентитета Срба.
За Србију и Српску кључан је Дејтонски споразум и његово поштовање. Крајње је вријеме, кажу, да се међународној заједници предочи ко га руши у БиХ. И Бањалука и Београд очекују да ће нова америчка администрација бити отворенија за истину о ситуацији у БиХ.
- То до сада није била пракса и оно што јесте и чињеница понајвише захваљујући амбасадору Марфију перцепција у Вашингтону јесте била таква да је Република Српска неко ко руши Дејтон, али ако сагледамо ствари и стварно чињенично стање на терену видјећемо да Република Српска јесте једина која поштује оно што је написано у Дејтону - наводи Златан Клокић министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске.
А да је поштовање Дејтонског споразума кључно за стабилност БиХ, сматра сенатор Републике Српске и потпредсједник Владе Србије Александар Вулин. Осудио је политику Федерације БиХ и дијела међународне заједнице која тежи укидању Републике Српске.
- Странци иначе Републику Српску сматрају невољним компромисом и невољним уступком који су морали да дају Србима зато што другачије није могао да се оконча сукоб у БиХ и кад је наступио мир било би добро да Републике Српска више нема и све што се ради ради се да Српске више нема - каже Вулин.
Коментаришући захтјев Тужилаштва БиХ упућен Влади Српске да им доставе информације о обиљежавању Дана Републике, Синиша Пепић нагласио је да прослава 9. јануара није воља појединаца, већ воља српског народа.
- Очигледно да постоје међународни фактори који инструишу и Суд и Тужилаштво да иду у том правцу, али то сигирно није на добробит БиХ - поручио је Пепић.
Прослава Дана Републике Српске поново је отворила стара питања о односу међународне заједнице и домаћих институција према Републици Српској, али и указала на снажну вољу српског народа да сачува своје националне вриједности и идентитет, каже професор уставног права Радомир Лукић.
- Сада је пред нама јако много препрека сваке врсте оне се намећу сваки дан у виду овога или онога сада опет у виду покушаја да се елиминишу истакнути политички људи из Републике Српске, мислим да смо довољно зрели послије 33 године да нас нико не може поколебати и вратити са овога пута. Једном саграђена она мора да буде брањена на сваки начин - поручио је Лукић.
Тензије око обиљежавања Дана Републике Српске очито неће јењавати, а за сада, ни притисци на Српску и њене званичнике. И прелети авиона британске приватне компаније изнад Бањалуке 9.јануара, каже пуковник у пензији Сретен Егерић, дио су обавјештајних активности усмјерених ка застрашивању власти у Српској и прикупљању података.