МУП Српске: Без пиротехничких средстава приликом присуства дефилеу
- Савјет грађанима је да због лакшег кретања и избјегавања стварања гужви, са собом не носе руксаке и торбе, те да свакако уз себе имају неки идентификациони документ - саопштено је из МУП-а Српске.
МУП поводом прославе 9. јануара - Дана Републике Српске предузима планске и појачане мјере безбједности с циљем одржавања повољног стања безбједности на подручју Српске како би се овај празник прославио мирно.
С тим циљем издата је наредба о забрани саобраћаја за сва теретна возила преко 3,5 тоне укупне масе, осим теретних возила јавних и комуналних служби и возила која ће бити ангажована на активностима поводом обиљежавања свечаности заказаних за данас од 9.00 до 22.00 часова на више дионица.
То су гранични прелаз Рача-Бијељина, затим Бијељина – граница Република Српска /Брчко дистрикт – Шамац, дионица Шамац-Шешлије-Јоховац, дионице гранични прелаз Градишка и Клашнице један – Шарговац, Чатрња – гранични прелаз Градишка, те на дионици ауто-пута "9. јануар" од Бањалуке до Добоја и Градишка-Бањалука.
Наредба о забрани саобраћаја за сва моторна возила преко 3,5 тоне укупне масе, осим теретних возила јавних и комуналних служби и возила која ће бити ангажована на активностима поводом обиљежавања свечаности поводом обиљежавања Дана Репубиле на снази је од 13.00 до 20.00 часова на свим улицама на подручју града Бањалука.
Забрана се не односи на улице на дионици магистралног пута Булевар војводе Степе Степановића, Булевара војводе Петра Бојовића, Булевар српске војске, Књаза Милоша, Бранка Поповића /источни транзит/ и магистралном путу Мањачких устаника, Омладинска и Крајишких бригада /западни транзит/.
МУП подсјећа и на наредбу о забрани превоза експлозивних материја и наоружања и војне опреме у друмском саобраћају на подручју Републике Српске, осим за превоз пиротехничких средстава за извођење најављених ватромета која је на снази до поноћи.
Девети јануар слави се као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Српска Република БиХ.
Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа.