Митровић: Сарајевски удружени злочиначки подухват против Дејтонског споразума
- Ко зна зашто је то добро! - истакао је Митровић у ауторском тексту за Глас Српске.
Он је нагласио да је БиХ супротна ономе што говори новоизабрани амерички предсједник Доналд Трамп, те подсјетио на Трампове ријечи на засједању Генералне скупштине УН 2019. године којим је позвао земље широм свијета да одбаце глобализам, поручивши тада да мудри лидери увијек стављају добробит сопственог народа и земље на прво мјесто, те да будућност не припада глобалистима, већ сувереним и независним нацијама, и да је самоопредјељење појединачних нација важније од савеза и глобализације.
Митровић је указао да БиХ није суверена јер има наметника као лажног високог представника, који се понаша као апсолутни владар показујући озбиљне поремећаје у понашању - нарцисоидност, хистерију, искривљено поимање стварности.
- Европа ћути, јер је Европа ријеч која лаже - навео је Митровић.
Он је рекао да БиХ није суверена јер и након 30 година од потписивања Дејтонског мировног споразума у Уставном суду БиХ и даље има три стране судије које бира странац-појединац, док три конститутивна народа бирају по двојицу судија.
"При томе тројица страних судија и двојица судија из реда Бошњака увијек имају већину од пет гласова, што им редовно служи за прегласавање и доношење одлука без основа у Уставу БиХ. Сада постоји само остатак Уставног суда БиХ, јер у њему нема српских судија. То није чак ни крњи Уставни суд БиХ, јер Устав БиХ одређује да Уставни суд БиХ има девет чланова, без изузетка овог правила", навео је Митровић.
Он је истакао да ова БиХ није демократска јер у многим случајевима не функционише у складу са владавином права прописаном Уставом и законима које могу доносити искључиво надлежни парламенти у БиХ.
Према Митровићевим ријечима, сарајевски амерички амбасадор, кршећи све међународне конвенције, Дејтонски споразум и Устав БиХ, командује оним корумпираним шарлатаном, пише му изјаве и одлуке, наређује бошњачким посланицима у Парламенту ФБиХ које и какве законе би требало доносити.
Он је навео да Тужилаштво и Суд БиХ, умјесто да штите своје грађане, мимо закона БиХ прогоне предсједника Републике Српске Милорада Додика због тога што је како пише у оптужници "користећи овлаштење прописано чланом 80 став 1 тачка 4 Устава Републике Српске потписао указе о проглашењу закона које је донијела Народна скупштина Републике Српске и на тај начин не примјењујући и не спроводећи одлуку високог представника". На исти начин, додао је Митровић, оптужен је и вршилац дужности директора "Службеног гласника Републике Српске" Милош Лукић, који је објавио оно што су донијели њени уставни органи".
Митровић је нагласио да и мале државе и мали народи имају своје достојанство и принципе од којих не одступају без обзира на силу и притиске са којима се суочавају, те подсјетио да је до сада 28 држава повукло своје признање лажне државе Косово, а има још спремних отпризнавања о чему је скоро говорио предсједник Србије Александар Вучић.
- Излажући себе разним опасностима и могућим санкцијама као и другим посљедицама, за сада су Сао Томе и Принципе, Соломонска острва, Суринам, Бурунди, Либерија, Папуа Нова Гвинеја, Лесото, Комонвелт Доминика, Гренада, Унија Комора, Мадагаскар, Палау, Централноафричка Република, Того, Гана, Науру, Сијера Леоне и друге већ повукли своје раније признање тзв. Косова - навео је Митровић.
Он је истакао да су све наведене државе пуноправне чланице УН, да њихове везе са Србијом нису посебно изражене ни у политичком, ни у економском погледу па се може закључити да нису имали интерес да стану на страну Србије и њеног неприкосновеног права на цјелокупну територију, рачунајући ту и јужну српску покрајину Косово и Метохију.
- Те државе као мале заједнице и економије подложне су страном, западном утицају и економски зависе од међународних финансијских и других организација чију политику и дјеловање диктирају западне земље. Већину тих малих земаља могу "одувати", али их нису могли спријечити да отпризнају `Косово` као државу. Уз бројне друге земље које нису ни признавале ту лажну државу и које чине више од половине чланица УН, све заједно чинећи већину свијета по броју становника и територији планете, показују своју сувереност и хтијење за поретком међународног права установљеног Повељом УН и бројним другим документима. Зато Србији нико не може ускратити право на Косово и Метохију и зато ће све више одзвањати - "Кад се војска на Косово врати" и "Догодине у Призрену" - нагласио је Митровић.
Он је као други примјер навео и то да већина држава чланица УН на Генералној скупштини УН у мају 2024. године није подржала приједлог њемачке резолуције о наводном геноциду у Сребреници.
- Бројна лобирања, пријетње и уцјене САД, Велике Британије, Њемачке, Француске, Италије /које би требало звати земље сепсе, а не Квинте/, нису помогле да срамна резолуција добије већину гласова чланица УН. План је био да се Србија и Срби означе геноцидним народом. Ипак, само су 84 државе подржале њемачки приједлог, наспрам 109 које нису - навео је Митровић.
Он је напоменуо да Њемачкој никако не припада право да дијели лекције о људским правима, јер је одговорна за два свјетска рата, окупацију и поробљавање, убиства, логоре, мучења, Холокауст над Јеврејима и геноцид над Србима, Русима, Пољацима и другим народима.
- Ричард Гренел, специјални изасланик за кризна подручја америчког предсједника Доналда Трампа, тада је изјавио да је сагласан са текстом посљедњег ловца на нацисте Ефраима Зурофа о Сребреници у ком пише да "није сваки злочин геноцид". Гренел је написао: "Ово је тако истинито. Нијемци гурају резолуцију УН да означи геноцид 29 година након догађаја. Не треба све ратне злочине означити као геноцид. Подвођење неких других ратних злочина под геноцид слаби оно што је тадашња Њемачка урадила 1941. године. Држите политику подаље од овог осјетљивог, али важног етикетирања" - навео је Митровић.
Он је подсјетио да у Анексу четири Дејтонског споразума, који је Устав БиХ пише да сви народи имају право на самоопредјељење.
На основу овог права, навео је Митровић, они слободно одређују свој политички статус и слободно обезбјеђују свој економски, социјални и културни развој. Да би постигли своје циљеве, сви народи могу слободно да располажу својим богатствима и својим природним изворима, без штете по обавезе које проистичу из међународне привредне сарадње, засноване на принципу узајамног интереса и међународног права. Један народ не може ни у ком случају да буде лишен својих властитих средстава за живот. Државе чланице Међународног пакта о грађанским и политичким правима и Пакта о привредним, социјалним и културним правима пакта, укључујући ту и оне државе које су одговорне за управљање несамосталним територијама и територијама под старатељством, дужне су да помажу остварење права народа на самоопредељење и да поштују ово право сходно одредбама Повеље УН.
- Слобода је ријеч која у свим језицима свијета представља један од најузвишенијих појмова људског постојања - поручио је Митровић.