Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
06/01/2025 |  10:26 ⇒ 12:34 | Аутор: Глас Српске

Додик: Криви смо што имамо стабилност

У прошлој години имали смо озбиљне санкције против нашег руководства и значајног броја фирми. То је била тешка и политичка и економска прича. Опозиција је најављивала да ћемо у шестом мјесецу банкротирати. Имали смо и притисак ЕУ на такозваном европском путу гдје је постојала борба за надлежности. Имали смо изборе. Морали смо да се боримо на више фронтова, али смо све успјели да пребродимо, каже то у разговору за Глас предсједник Српске Милорад Додик.
Милорад Додик - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Милорад ДодикФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Додик је у унтервјуу говорио о кључним догађајима из претходне године и наговијестио како би се ствари у БиХ и региону могле развијати у 2025.

- Истовремено смо развијали интензивне контакте са наши пријатељима и добили подршку. Околности нису биле лаке. Одлуке америчке администрације удариле су на компаније, банке и грађане. Морали смо да заштитимо привреду и народ. Било је притисака и у вези са имовином, али смо успјели то да зауставимо. Нисмо наивни да мислимо да је ту крај, али вјерујемо да су сви схватили да ова гарнитура неће дозволити отимање имовине и да је спремна да иде до краја. А што се тиче тог краја, за њих, за нас је то политички циљ. А то је независност и самосталност Републике Српске. И то су сви схватили. Имали смо доношење закона од стране неизабраног странца, а то није европски стандард. Европа не дозвољава да појединац доноси законе, ниједан краљ, суверен, не може то да ради, а у БиХ то ради нелегитиман човјек. Онда су мене оптужили с циљем да ми забране политички рад или да одем у затвор зато што сам извршавао своје обавезе и зато што не поштујем одлуке таквог странца. То нигдје на свијету нема, али мислим да ће свима њима који су радили на томе то на крају изаћи на нос - рекао је Додик.

Интервју преносимо у цијелости:

ГЛАС: На шта мислите када говорите о "подршци пријатеља"?

ДОДИК: Неки од њих су чак мало повукли ручну почетком прошле године да би видјели како ће се ствари развијати, али ти односи су потпуно рехабилитовани крајем године. Захваљујући њиховој подршци ми смо успјешно завршили пословну, буџетску, годину. Исплатили смо све наше обавезе. Немамо никакве дугове. Чак смо били способни да децембарску пензију исплатимо прије нове године. Наша економија биљежи добит око 410 милина КМ. То су претежно приватна предузећа. Плате у приватном сектору су веће него у јавном, а прије само неколико година било је обрнуто. Направили смо анализу након оне велике хипотекарне кризе која је погодила цијели свијет и утврдили да смо 2014, када смо изашли из те ситуације, имали домаћи производ девет милијарди КМ, а дуг је био пет милијарди. Данас, десет година послије, повећали смо наше задужење на 6,2 милијарди, а домаћи производ нам је 18 милијарди, што значи да смо на сваку марку задужења направили осам марака. То говори да смо радили на прави начин, али то економисти не примјећују, њима је понижење да то уоче. Да, наравно, помогли су нам пријатељи. А о њима нећемо да говоримо јавно, напросто зато што има много злонамјерних. Сви би тада скочили на њих, и Сарајево и странци, а немају појма о чему се ради. Научили смо да наше пријатеље не излажемо тој врсти проблема. Финансијски боље стојимо него ФБиХ. Ево један податак. Стопа пореза на добит у ФБиХ је 10 одсто, а у Српској осам одсто. Они су по свим економским обрачунима дупло већи од нас. Како је онда могуће да ми имамо 410 милиона КМ добити, а они неких 520-530 милиона. Или како ми, тако мањи, имамо већу просјечну плату од њих.

ГЛАС: Тамо су дигли минималац, можда се и то промијени?

ДОДИК: Видјећемо како ће то изгледати тамо. Ми ћемо вјероватно задржати ових 900 марака за најједноставније послове, али ћемо неке ствари диференцирати. Сада говорим условно, то још није договорено, али могуће је да минималац за средњу стручну спрему буде 1.000, а за високу 1.200. И да обавезно буде неопорезив. Али, све то још морамо да видимо са свим партнерима. Поред тога креираћемо један посебан програм. Европа, наиме, заговара став да држава не може помагати привреду, и то намеће свима. Зато им фирме бјеже у Америку гдје држава помаже. Када се вратим обавезама, покушаћу да иницирам оснивање једног фонда, за који бисмо средства нашли од наших пријатеља и да она буду пласирана нашој привреди кроз дугорочни период. Средства из тог фонда би била неповратна.

ГЛАС: Да ли је предсједнику Републике потребан буџет од 77 милиона КМ?

ДОДИК: Видим да ме нападају због тога као да ћу тим новцем куповати чоколадице. А све је испланирано, 20 милиона КМ иде за вртиће. Изградњу и неке друге кораке. Циљ је да вртићи буду бесплатни, у сарадњи Републике и локалних заједница. Дјеца су приоритет. Такође, из тог буџета се финансирају и неке операције у иностранству. Наравно, највећи дио посла ту ради Фонд солидарности, што је свакако један од најбољих пројеката у историји Републике Српске.

ГЛАС: Шта је у 2024. било важно у политичком смислу?

ДОДИК: Десила се једна озбиљна ствар, а то су локални избори на којим је наша групација побиједила у више од 70 општина и градова. Наравно, нисмо добили позиције градоначелника у Бијељини и Бањалуци. Али, у Бијељини имамо скупштинску већину, а за Бањалуку смо чули градоначелника да каже да не жели СНСД унутра. Ми то поштујемо, али сада видимо да се и по том питању ствари мијењају. Ако процијенимо да треба да преузмемо одговорност за Бањалуку, ми ћемо то урадити са нашим партнерима. Нажалост, Бањалука ће поново трпјети штету.

ГЛАС: Шта је проблем са изградњом централног спомен-обиљежја?

ДОДИК: Рекли су нам да пребацимо три милиона и да ће град наћи још два. Влада је то урадила, а град може да прича шта хоће. И опет пројекат није завршен. С друге стране, у међувремену смо сазнали да на списковима који су предвиђени за уклесавање на споменику нема погинулих полицајаца, што је неприхватљиво. Није било ни погинулих са простора ФБиХ. Мноштво је ту других питања.

ГЛАС: Када говоримо о списковима, ту мора да се укључи држава, град тешко може да то заврши сам.

ДОДИК: Они су то монополисали и не дају да министарство бораца приђе тој причи. А онда мени долазе борци.

ГЛАС: Иако тврдите да је година успјешно завршена, постоји велики број грађана који и даље тешко живе.

ДОДИК: Нико не тврди да у Републици Српској нема људи који тешко живе. Знам их и ја. И помажем многима. Али то није доминанта прича. Некима не вриједи говорити. Они стално говоре да све не ваља. Шта не ваља? Кажу ми да не могу упоређивати Српску са другима. Како не могу? Ето, прије неколико дана је пала влада Аустрије. Пала је влада Француске, па Њемачке. Шта мислите да ли је то било могуће прије пет година? Изгледа да је наша кривица што имамо политичку стабилност. Само нам још фале политички потреси. Хијене то једва чекају.

ГЛАС: Домаће или стране?

ДОДИК: Година је обиљежена и чињеницом да се нисмо повукли, нити држали до свог комодитета. А могао сам да избјегнем и санкције и судски процес. Могла је и Жељка Цвијановић да то уради. Када је она посљедњи пут била у Америци, нудили су јој да разбије власт у Републици Српској. Рекла им је да је она озбиљна жена и да то не могу од ње да траже. Усред Америке. Мјесец дана након повратка добила је санкције. Зашто? Зашто санкције Радовану Вишковићу, Ненаду Стевандићу, министру здравља или генералном секретару Кабинета предсједника?

ГЛАС: Процес против Вас пред Судом БиХ привремено је обустављен из здравствених разлога. Како сте видјели цијелу причу са вјештачењем? Какво је Ваше тренутно здравствено стање?

ДОДИК: Они су тамо увјерени да сам ја камуфлирао цијелу ту причу и да сам нашао неког љекара који је написао то што је написао. Па су на крају послали шест људи да ме прегледа. Али, ја ту друго нешто закључујем. Ако је тај Суд БиХ заиста суд цијеле БиХ, а они тврде да је и Република Српска БиХ, како се нису потрудили да ангажују љекаре са нашег УКЦ-а? Не, они не желе потписе и печате из Бањалуке. Све мора да прође кроз сарајевске руке. Тај први вјештак се излагао па су послали цијели тим који је између онога што је написао доктор из Београда и оног што је навео лажни вјештак, нашао неку средину. За неколико дана идем на контролу, видјећемо како ће то ићи. Забрањено ми је, и то ми тешко пада, да дођем на церемоније поводом Дана Републике. Љекари се плаше да не покупим неки вирус, јер када бих сада почео да кашљем, све то унутра би се поцијепало. Изгубио сам доста килограма у први мах, али то се прилично вратило на претходно стање. Многи су пожурили да ме смјесте два метра без геометра, али морам их обрадовати информацијом да је све под контролом и да нема никаквих малигнитета, што су такође тврдили.

ГЛАС: Да ли хапшење Ненада Нешића треба доводити у контекст притисака на Републику Српску?

ДОДИК: То јесте притисак. Видљиво је то и кроз одбијање да случај процесуира правосуђе у Српској. Не знам шта му се ставља на терет, немам везе са том причом, иако и то неки тврде. Нешић је на мјесту министра показао патриотско понашање. Кад је био директор "Путева", било је неких индиција, неких поговарања и тада смо рекли да на то мјесто мора неко други. Наш МУП је то испитивао, предао нашем тужилаштву, које је рекло да нема спорних елемената. А онда се десило нешто у ФБиХ, нека фирма која је правила неке дилове са тим директором са Сокоца, неко је ту ухапшен и онда се трагом тог хапшења дошло и до Нешића. Он је отворено говорио неке ствари као протјерани Сарајлија и то њима смета. Покушали су да га смијене, нису успјели. Сада имамо ово што имамо.

ГЛАС: Има оних, чак и из Вашег окружења, који доводе у исту раван процес против Вас и Нешићев случај што баш никакве везе једно с другим нема.

ДОДИК: Нису то исте ствари. Ако се покаже да је Нешић учествовао у неким криминалним активностима, немам ништа против да буде процесуиран. Има и код Срба битанги, лопова, криминалаца, уопште не тврдим да их нема. И мене су доводили у тај контекст, али никада ништа нису доказали иако је било пријава. А ја сада имам мање него што сам имао прије него што сам ушао у политику. То знају сви из мог окружења. И породицу сам држао ван државних послова.

ГЛАС: Америчке санкције које сте поменули су, међутим, уведене и Вама и члановима породице под образложењем да сте сви увучени у сумњиве послове извлачења државног новца.

ДОДИК: Игор (Додик, оп.а.) нема везе са "Проинтером". Нити је власник, нити било шта. Имали су неку комуникацију и о томе сам раније говорио. А шта и да је био власник? Шта је проблем да конкурише за неки посао под истим условима као и други? Нема ниједног тендера који на крају не провјере у Сарајеву. Да ли су и у Сарајеву купљени људи? И на крају крајева, гдје је истрага или процес који потврђује то што говоре Американци? Успут, све те санкционисане фирме су исплаћивале и плате, и порезе и доприносе. У "Проинтеру" су биле највеће плате у том сектору. А нико неће да примијети да је то била најјача фирма из те области. Као што је био "Интеграл". То је некима засметало и почели су да их руше. Чим покушаш нешто да направиш, крену да руше. Ја знам те људе из фирми попут "Бинга" или "Хифе", то су добри момци, али ми као држава не смијемо да дозволимо да "Бинго" овдје буде доминантан у трговини или "Хифа" у области продаје нафтних деривата. Шта ако он једног дана каже да нема горива за Републику Српску? Не тврдим да ћемо их дирати, али говорим о томе како размишљам. У Српској чим нека фирма стане на ноге добије санкције.

ГЛАС: Кад су санкције у питању, а и генерално америчка политика, велика су очекивања у српском корпусу од Доналда Трампа који преузима функцију за неколико дана. Шта очекујете да ће се дешавати након инаугурације?

ДОДИК: Нешто сам својевремено зуцнуо о томе па је то дочекано као јерес. Јер откуд ја смијем да се било чему надам. Наравно да се надам, јер знам како је изведена прича са санкцијама. Све је плод дјеловања опозиције и Мајкла Марфија који добро стоји у Стејт департменту. Опозиција му је писала спискове људи и фирми, а онда је то овај посредством Ентонија Блинкена завршавао. Међутим, мислим да ће се то промијенити. Имамо и ми неке пријатеље у САД. Не би требало заборавити да смо утицали на Србе у САД да гласају за Трампа. Радили смо то и 2016. и 2024. године. Нас занима да санкције буду скинуте људима. Са фирмама је готово, оне су угашене. Размишљамо и да тужимо Марфија, али пуно је важније што имамо информације да ће у том одјељењу које се бави санкцијама сви бити промијењени. Трамп ће радити другачије од демократа. Наш је циљ неутрална позиција Америке. Они су до сада били једнострани и чинили су све да сруше Дејтонски споразум. Када то видимо, ми немамо ниједан разлог да га бранимо. Очекујем да Американци кажу да препуштају људима у БиХ да одлуче о судбини земље, а ми знамо шта ћемо одлучити.

ГЛАС: Ушли смо у годину "округлих" годишњица. Биће обиљежено три деценије од догађаја у Сребреници, "Олује" и на крају слиједи 30. годишњица потписивања Дејтонског споразума. За десету и двадесету годишњицу тих догађаја било је прилично бурно. Да ли очекујете неке веће притиске?

ДОДИК: Прво, Сребреница није наша прича. Нека они обиљежавају шта желе, нас то не занима. Ефраим Зуроф, највећи ауторитет за геноцид, рекао је да у Сребреници није био геноцид. Нешто слично је говорио и Ричард Гренел, а недавно и Вилијем Монтгомери. И сви они смију да говоре да није био геноцид, али, ето, ми не смијемо. Е, па, говорићемо. Нико неће, поводом те годишњице, ставити ниједно велико политичко питање на сто као што је то рађено претходних година. За 20. годишњицу Александар Вучић је дошао у Поточаре па је тамо замало линчован, а то је била добра прилика за искорак. Јасно је ко је ту прилику упропастио. Они ће тамо оргијати и ове године. Да, баш ту ријеч употребљавам, иако знам да ћу бити нападнут. Што се тиче "Олује", то ћемо достојанствено обиљежити заједно са Србијом. Сада би то обиљежавање требало да буде на територији Српске. А што се Дејтона тиче, три деценије од потписивања може да буде добар повод да констатујемо да је тај споразум мртав и да су га убили Американци.

ГЛАС: У години иза нас одржан је Свесрпски сабор. Да ли сте задовољни спровођењем закључака и како ће, на крају крајева, у Српској бити прослављено Сретење. Сјетимо се и да је било много неспоразума у вези са тим празником у односу на Дан Републике?

ДОДИК: И како је завршило? Славимо Дан Републике као што смо и до сада, а обиљежићемо и Сретење. Пригодно. То је национални празник Србије, а сваки празник Србије је и наш празник. Обиљежићемо га у Бањалуци, а онда ћемо отићи у Београд. И једног дана када се удружимо са Србијом, остаће 9. јануар као празник.

ГЛАС: Зашто на визуалима и билбордима поводом Дана Републике нигдје није наведен "9. јануар"? То изазива реакције ових дана.

ДОДИК: Не знам шта мисле ти што реагују. Ако Дан Републике није 9. јануара, зашто је 8. јануара академија, а 9. јануара дефиле? Не знам о чему уопште говоре. Какве то везе има. Колико знам, Дан Републике је 9. јануара под слоганом "За вјечност створена". Све друго су празне приче.

ГЛАС: Како гледате на студентске протесте у Србији?

ДОДИК: Ми смо нешто слично прошли кроз причу звану "Правда за Давида". То је исти механизам. И да будем јасан, мене је забољело страдање тог момка, био сам код породице, разговарали смо, чак сам и прекршио неке процедуре дозвољавајући оцу да буде дио тима за истрагу. Али њега су онда преузели странци и опозиција. И даље инсистирам на томе да тај случај буде разријешен. А својевремено су и мене лично кривили за смрт тог момка, причали су свашта. Ово у Србији је слично. Да се разумијемо, трагедија у Новом Саду је болна и не може се ничим оправдати. Да ли је могуће да постоји пропуст система? Да, наравно. Али, извините, шта хоћете од Вучића? Је ли рекао да ће сви одговарати, јесу ли људи поднијели оставке, је ли оптужница подигнута? Све то није довољно. То што се дешава у Србији нигдје нема на тај начин. Шта они очекују? Да Вучић неког затвара или да он буде затворен? Све то је политичка прича. Чуо сам се са Вучићем након трагедије. Он је био сатрвен, пропао, страшно га је погодило, осјећао је одговорност, не персонално, него као предсједник. И предузете су мјере.