Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
04/01/2025 |  10:57 ⇒ 10:58 | Аутор: СРНА

Симовић: Срби нераскидиво везани за државност и православље

Професор на Факултету политичких наука Универзитета у Бањалуци Владе Симовић рекао је да су Срби нераскидиво везани за државност и православље, али и да имају јасан однос према појединцима који на овим просторима покушавају да намећу рјешења и укидају надлежности.
Владе Симовић - Фото: РТРС
Владе СимовићФото: РТРС

Симовић је указао на чињеницу да су управо Срби стварали државу када су то радиле и друге велике европске нације и да су се увијек борили за слободу која је скупо плаћена.

- Када би се извукло православље из српског народа, остала би једна празна љуштура. Иако је наш народ пуно тога дао и свијету као етнос, без православља није комплетан. И православље је наша заправо најснажнија идентитетска црта и нота поред нашег српског језика и ћириличног писма до којег нам је јако стало - навео је Симовић у подкасту СРНЕ.

Он каже да су Срби стварали државу у вријеме када и други велики европски народи, те истиче да је православље важно када је ријеч о политикама које су вођење у протеклих неколико вијекова.

- Без обзира на ту чињеницу да смо врло олако прешли у концепт модерних европских нација, ми смо остали дубоко усађени у своју православну традицију која је нама опет дошла као једно моћно наслијеђе Византије, а Византија је заправо ништа друго него наставак римске традиције. Ми у дубокој својој вертикали баштинимо једну моћну државничку традиција - рекао је Симовић.

Он каже да у прилог томе иду и историјски подаци, јер је Србија једна од ријетких држава која постоји овдје још од средњег вијека што не могу да сакрију ни највећи непријатељи српског народа.

- Срби јесу бројчано мали народ, али су велики народ у погледу своје историје, у погледу своје државност, у погледу континуитета очувања онога што је српско национално, културно, а прије свега духовно и религијско биће. То је несумњиво српско православље, оличено у светосављу - поручио је Симовић.

Он сматра да, с тим у вези, Срби имају јасан однос према појединцима који на овим просторима покушавају да намећу рјешења и укидају надлежности.

- Када дрвету одсјечете коријен, оно пада и сви његови листови нестају буду пријемет гажења. Тако исто и једном народу, када му одузмете историју, историјску вертикалу, свијест о себи, о томе шта смо били и шта можемо да будемо у будућности, ви сте том народу одсјекли коријен и онда је он тај лист који може свако да гази - рекао је Симовић.

Он истиче да је у томе и суштина борбе српског народа, јер није хтио да буде лист који пада и допусти да га неко гази.

- Срби немају у историји скоро нити једну декаду без неког сукоба, рата и борбе. Било против оних унутра, својих некаквих тлачитеља у виду разних елита које су знале неријетко да буду лоше према свом народу, а посебно у виду оних са споља који су долазили и поробљавали српски народ. Срби су се жестоко борили за своју слободу - рекао је Симовић.

Он наводи да су се јављали проблеми увијек када би се политичке елите оглушила о наслијеђе православља и светосавља, а притом негирајући своју хуманост и саборност.

- Сваки пут када су Срби ишли у дисконтинуитет, то су српске елите, негирајући светосавље, негирајући своју хуманост, своју саборност, па чак и своју хајдучку културу која је моћна, јака, динарска као и своју снажну борбу за слободу, те сваки пут када смо се прилагођавали некаквим другачијим дискурсима, контекстима, покушавајући да мијењамо карактер свог друштва, тада смо страдали - каже Симовић.

Он сматра да је највећа заблуда српског народа била југословенство, које је у супротности са српском идејом и државношћу.

- Ми морамо схватити да су Срби једини народ који од седмог вијека има своју државу. Па се та држава, нажалост, захваљујући опет унутрашњим српским заблудама и сукобима, подијелила у неколико српских држава од којих су најснажније биле Рашка и Босна - рекао је Симовић.