Пронађени отисци диносауруса у Великој Британији - највећа локација до сада (ВИДЕО)
До сада највећа локација на којој су откривени трагови диносауруса, пронађена је у Великој Британији. Око 200 отисака диносауруса, који су стари око 166 милиона година, простиру се кречњачким дном каменолома у Оксфордширу.
Научници сматрају да се ради о отисцима двије врсте диносауруса - сауропода дугог врата, под називом цетиосаурус, као и мањег мегалосауруса.
За сада је претражен само дио каменолома, а најдужи низ трагова простире се на 150 метара.
- Ово је једно од најимпресивнијих открића, када је у питању број трагова и дужина којом се протежу - каже професорка Кирсти Едгар са Универзитета у Бирмингему.
Трагове је први уочио Гери Џонсон, радник у каменолому, који вози - копач.
- Чистио сам глину и нашао сам удубљење. Послије три метра сам открио још једно, па још једно - рекао је, показујући на гребен гдје је нешто блата одгурнуто у страну.
Деведесетих година 20. вијека, у близини каменолома већ су били пронађени отисци диносауруса. Зато је Џонсон помислио да би могло да се ради управо о томе - и био је у праву.
- Било је надреално, прошли су ме трнци - каже за Би-Би-Си њуз.
Овог љета, више од 100 научника, студената и волонтера придружило се ископавању у каменолому. Тим је пронашао пет различитих стаза. Четири од њих су направили сауроподи, диносауруси који једу биљке и који су ходали на четири ноге.
Сматра се да је другу стазу створио мегалосаурус.
- То је скоро као карикатура отиска диносауруса - објаснила је др Ема Николс, палеонтолог кичмењака са Природњачког музеја Универзитета Оксфорд.
Ови месождери су ходали на двије ноге и били су окретни ловци, наглашава.
- Има три ножна прста која се врло јасно виде. Били су дугачки од 7 до 9 метара, највећи грабљивци међу диносаурусима, чији су трагови до сада откривени у Великој Британији - додаје.
NEW: In a stunning find, researchers from Oxford University and @unibirmingham have uncovered a huge expanse of quarry floor filled with hundreds of different dinosaur footprints, creating multiple enormous trackways. pic.twitter.com/8ZF590BVIi
— University of Oxford (@UniofOxford) January 2, 2025
Мјесто гдје су живели било је прекривено топлом, плитком водом лагуне, а диносауруси су остављали отиске шетајући по блату.
- Мора да се догодило нешто, што је омогућило се трагови фосилизују. Не знамо тачно шта, али може бити да је дошло до олује, која је наталожила седимент на отиске и тако их сачувала - каже професор Ричард Батлер, палеобиолог са Универзитета у Бирмингему.
Тим је детаљно проучавао стазе током ископавања. Усликали су више од 20.000 фотографија, како би направили 3Д моделе комплетне локације и појединачних отисака.
Отисци садрже разне информације, каже професор Батлер.
- На пример, откривају у каквој средини је животиња живјела - додаје.
Још увијек није донесена одлука на који начин ће локација бити очувана. Међутим, истраживањима није крај - научници вјерују да би у близини могли да пронађу још отисака.