Селаковић: Свијет да спозна истину о српском културном насљеђу на Космету
Он је нагласио да је Министарство с тим циљем у новембру у Унеску и започело кампању изложбом на тему српских средњовековних споменика који су угрожени.
- Чињеница да су четири светиње под заштитом Унеска, јер се налазе у опасности, довољно говори какво је стање. Уверен сам да ћемо током 2025. године на највише места икада, у престоницама и нама пријатељских држава направити овакву изложбу, како бисмо свима указали на истину о нашем културном наслеђу на Косову и Метохији - рекао је Селаковић.
Он је нагласио да оно што нераскидиво везује Србију и све Србе са Косовом и Метохијом нису само косовски завјет и историја, већ и припадници српског народа који тамо живе и православне светиње.
- То су наши људи, наш народ, Срби и Српкиње, али и наше светиње, још од 12. века, међу којима су и четири бисера, која су под заштитом Унеска – Високи Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка - изјавио је Селаковић за РТС.
Према његовим ријечима, колико год је тешко народу, толико је тешко и светињама, јер њих људи чине живима и како вјерници који долазе да се моле, тако и монаси и монахиње који у њима живе и посветили су живот Богу.
- Наш најважнији задатак је да они буду заштићени, да не пропадају као културна добра, али и да буду обезбеђени како доликује - нагласио је Селаковић.