Велика количина свјетлуцавих алги се вратила на обалу Тасманије (ФОТО)
Феномен, познат као "морске искре" или "црвена плима", изазвале су масе "noctiluca scintillans", ружичасте алге за коју стручњаци тврде да може да буде лоша за животну средину, упркос лијепом изгледу, пише Гардијан.
Морска биолошкиња са Технолошком универзитету у Сиднеју Џен Метјуз рекла је да алге могу да плутају на површини захваљујући облику балона.
- Постоје у малом броју и можда их нећете видјети, али када их имате у огромном обиљу, тада почињете да видите ове црвене плиме - рекла је она.
Spectators on the shores of south-east Tasmania have been treated to a light show of a different kind these holidays, with a spectacular display of bioluminescent algae! #9News
— 9News Australia (@9NewsAUS) January 1, 2025
READ MORE: https://t.co/FUQTMM2SGg pic.twitter.com/xDDLxFSE3W
Она је објаснила да сјај плаве боје настаје усљед хемијске реакције у структури званој "scintillans" која реагује на кретање, укључујући таласе и тај нај начин производи свјетлост.
"Noctiluca scintillans"' је први пут забиљежена у Аустралији 1860. године, али се сматрала ријетким призором све до 1990-их, када је дошло до ширења алги.
Метјуз је упозорила да присуство ове алге може да буде штетно за морски екосистем јер се "noctiluca scintillans" храни планктонима.