Плавшић: Србима потребно заједништво
- Република Српска дуже траје него неки догађаји у нашој историји. Има и на чему да се честита 9. јануар. Да ли је сада све напетије или се то нама чини, али имам утисак, да што дуже траје, то је сигурније да ће потрајати - рекла је Срни Плавшићева.
Она је оцијенила да је актуелна ситуација таква да се не може не стрепити за Републику Српску, али и истакла да је српски народ навикао на невоље јер му је кроз историју увијек било тешко.
Плавшићева је указала да покушаји да се Србија дестабилизује представљају опасност и за Републику Српску и поздравила став предсједника Републике Српске Милорада Додика о значају заједништва Србије и Републике Српске.
- Наравно да је редослијед овакав за заједништво – Србија, па Република Српска. Наравно Косово је јако важно. Ако то дозволимо признање самопроглашеног Косова, мислим да ћемо нестати - рекла је Плавшићева.
Она је оцијенила да је Запад показао безобзирност током протеклих година, вршећи притиске да се "уништава међународни Дејтонски споразум".
- Ови Западњаци, толико су без икаквих обзира! Међународни договори, ако се већ усвоје, морају да се поштују - рекла је Плавшићева.
Она је поручила да је за добробит Срба потребно да имају "смисао за трајно и солидно", а да, супротно од тога - руковођење личним интересима, угрожава српске националне интересе и на крају и угрожавање сваког појединог припадника српског народа.
- Памети треба и заједништво! - поручила је Плавшићева.
Она је упозорила да се "све мијења у свијету" и да глобалне промјене иду у правцу тога да "мали нестају".
- Али ја се надам и Бога молим, да ћемо преживјети. Оно што је урађено /стварање и очување Републике Српске/ велика је ствар. Радујмо се 9. јануару! - поручила је Плавшићева.
Република Српска ће 9. јануара прославити Дан Републике и 33 година постојања.
Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Српска Република БиХ.
Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа.