Боцан-Харченко: Немогуће да Русија промијени мишљење о Србији, Републици Српској и Космету (ВИДЕО)
- И што се Косова тиче, наставићемо да радимо заједно, прије свега у Организацији Уједињених нација - рекао је Боцан-Харченко.
Економија је најважнија ствар, рекао је амбасадор Боцан-Харченко за Танјуг у разговору како види Србију, билатералне односе и глобалну ситуацију у 2025. години.
Наглашава да 2025. годину види и као занимљиву и као компликовану, али не и у случају када је ријеч о Србији која је показала добар резултат у области економије.
- У сваком случају економија је темељ развоја у сваком смислу и Србија је показала добар резултат, поуздан развој и што се економије тиче, предсједник Србије и Влада, имају доста озбиљне ствари за понос. Због тог доста стабилног развоја и тренда мислим да ће Србија наставити тим путем - рекао је Боцан-Харченко и нагласио да би у одговор укључио и размишљања о српско-руским односима.
Како је рекао, сарадња двије земље у области економије је дио развоја, а можда и веома суштинска.
- У питању су енергетика, доста повољна цијена енегената која охрабрује и која је омогућавала, а и надам се, омогућаваће добар развој и индустрије и енергије за домаћинство, за грађане - навео је Боцан- Харченко и нагласио да је енергетика ипак најважнија ствар.
Он је нагласио да Русија жели да настави кампању везану за инвестиције и реализацију пројеката у Србији. Подсјетио је да је крајем новембра одржано засједање међувладине српско-руске комисије за сарадњу, која је потврдила низ пројеката за сљедећу годину.
- У сваком случају, сљедећа година биће година почетка реализације неких пројеката, укључујући и оне везане за жељезницу - РЖД веома жели да настави рад у Србији без обзира што има бројне велике пројкете и посла "преко главе" јер је Србија за њу важна - навео је он.
Истовремено, изразио је увјерење да ће и енергетске компанији Газпром, Газпром њефт бити веома важан дио развоја Србије у области економије.
- Ако је економије у реду, биће и зарада и запошљавања и повећања зарада и социјална сфера ће живјети на још бољи начин и у таквој ситуацији, у таквој атмосфери мора да се смири и унутрашња ситуација - протести - рекао је Боцан-Харченко и оцијенио да су протести, како је навело и Министарство иностраних послова Русије на основу информација и података којим располаже, инспирисани спољним фактором.
Додао је да "ту има и НВО, па и неких других институција и кругова који, наравно, не желе да виде стабилна Србија".
Каже и да нажалост сматра да ће се њихове дјелатности наставити и у сљедећој години.
- Али снажна економија, стабилан развој, стабилна социјална сфера, све то неће им дати могућност поткопавања друштвене и политичке стабилности у Србији - нагласио је Боцан Харченко и нагласио да је убијеђен и у наставак развоја сарадње са Србијом која, како је рекао, не подржава и не жели да уведе санкције Русији.
Предсједник Србије и Влада су, како додаје, доста јасани по питању санкција против Русије, што даје добар простор за наставак сарадње.
На питање о глобалној ситуацији, каже да без обзира на новогодишње и божићне жеље, треба ипак бити реалан.
- Нажалост кад нова година долази, сваки човјек, а посебно ми православне традиције, у то вријеме улазимо са новим надама и морамо да имамо наде, али ипак у исто вријеме морамо да останемо у реалним границама. Наде постоје, али не бих рекао превелике за ову годину да дођемо до неких разговора, али наравно тешко је замислити да постоји неки чаробни штапић или нека чаробна формула која може да ријеши сва нагомилана питања, јер су она тешка и цијели свијет се налази на ивици. Али у сваком случају, ако дође до неких разговора, прије свега најважније и најбитније је питање евроазијске безбједности - рекао је амбасадор.
Боцан-Харченко је нагласио да ситуација у Украјини може да се ријеши у оквиру прихватљивог рјешења уз уважавање поштовања интереса Русије, питања евроазијске безбједности и успостављања гарантоване једнакости и безбједности.
У овом оквиру је могуће ријешити и питање у Украјини у свом основу, нагласио је амбсадор и додао да рјешења попут прекида ватре и привременог примирја нису рјешења, јер дају само могућност за припрему новог таласа рата.
- Надамо се да ће смјер неких могућих контаката ићи у правцу темељног рјешавања најбитнијих питања и питања евроазијске безјбедносте која је изузетно озбиљно нарушена - навео је руски амбасадор у Србији.