Милуновић: У 2024. економија у Српској била стабилна; Рекордан број запослених и позитиван БДП (ВИДЕО)
Милуновић је нагласио да имамо и податке који су лошији од претходних година, првенствено у произвођачкој индустрији и индустријској производњи која утиче на извоз, тако да у овој години имамо благи пад извоза.
Милуновић је гостујући у нашем Јутарњем програму нагласио да је и даље у Српској лоша демографска слика, која није само код нас већ и у земљама у окружењу и остатку Европе.
- Статистика показује да становништво стари али то излази из оквира Српске. И у Европи је иста слика. Просјечна старост становништва од 44,7 година посљедица су лоше демографије, односно да више људи умире него што се рађа - тврди Милуновић.
- Подаци о броју становника који су отишли у иностранство су веома непоуздани. Разлог за то је што приликом одласка не одјаве своје боравиште у Српској, те се формално воде да и даље живе овдје - каже Милуновић.
У задњих десетак година имамо податак да се у Српској рађа мање од 10.000 беба годишње, а просјек је 9.300.
- Често се упређујемо са земљама у Европи, али и ту су врло сличне бројке. Међутим када погледамо на период од прије 20 или 30 година, видјећемо значајнију разлику која на крају утуче на демографску слику - каже Милуновић.
Он је навео податке да је у Српској просјечна старост мајке при рођењу првог дјетета је 28,1 година, што је, како је рекао, прије 30 година било незамисливо.
- Просјечна старост младожење приликом склапања брака је 32,3 године, а при склапању првог брака 30,4 године. Кад је ријеч о женама, просјечна старос при склапању првог брака је 26,7 година. Годишње се клопи 5.500 бракова, а број разведених је, на жалост, близу хиљаду. Просјечна старост мужа при разводу брака је 43,3 године, а жене 39,2 године - навео је Милуновић.