latinica  ћирилица
30/12/2024 |  08:05 ⇒ 10:44 | Аутор: РТРС

Видаковић: Новчанице које се више неће користити могу се замијенити у банкама наредних годину дана (ВИДЕО)

Централна банка БиХ повлачи из оптицаја новчанице конвертибилне марке апоена 10 КМ, 20 КМ, 50 КМ и 100 КМ пуштених у оптицај у периоду од 1998. до 2009. године. Новчанице КМ које се повлаче из оптицаја и престају да буду законско средство плаћања од 1. јануара 2025. године.
Новчанице конвертибилне марке - Фото: РТРС
Новчанице конвертибилне маркеФото: РТРС

Разлог због којег се повлаче ове новчанице је због ниског степена заштите, рекао је у нашем Јутарњем програму вицегувернер Централне банке БиХ Марко Видаковић.

Како је појаснио, новчанице које ће бити замијењене су:

Апоени 10 КМ, 20 КМ, 50 КМ и 100 КМ са годином издања 1998;
Апоени 50 КМ и 100 КМ са годином издања 2002;
Апоени 50 КМ и 100 КМ са годином издања 2007;
Апоени 10 КМ, 20 КМ, 50 КМ и 100 КМ са годином издања 2008;
Апоен 50 КМ са годином издања 2009.

Видаковић је нагласио да се новчаница од 200 КМ се не попвлачи, а да ће се поменуте новчанице моћи замијенити до 31. децембра 2025. године у комерцијалним банкама, а након тога још 10 година у Централној банци без надокнаде.

- Оне ће од сутра престати да буду законско средство плаћања - додао је Видаковић.

Он је напоменуо да постоје два најлакша начина разликовања новчаница, а то су да нове новчанице имају лако уочљиву микрооптичку нит, коју новчанице које треба замијенити немају, а такође видљива је и година штампања новчанице која стоји испод потписа гувернера.

- Замјеном ових новчаница повећаће се ниво квалитета новчаница у оптицају, јер ће се новчанице које се повлаче из оптицаја замјењивати са новим новчаницама високе квалитете. У оптицају ће остати само новчанице које посједују идентичну и унапријеђену заштиту од кривотворења, што ће олакшати провјеру аутентичности за јавност, особе које обављају ручну обраду новчаница, као и на уређајима за пријем и обраду новчаница - рекао је Видаковић.

Додао је да је замјена новчаница стандардна процедура која се ради по свим европским стандардима и да је рок за замјену који је дат дуг како би сви грађани који посједују ове новчанице могли да их замијене у наредних 10 година.

- Централна банка ће комерцијалним банкама у редовном поступку предаје и преузимања готовог новца са трезорима Централне банке континуирано замјењивати ове новчанице у пуном износу и без накнаде - каже Видаковић.

Истиче да дизајн новчаница датира још од 1998. године и да се није се мијењао до данас.

- Мијењали су се само заштитни елементи на новчаници, али дошли смо у фазу гдје не можемо више унапређивати заштиту - нагласио је Видаковић.

Видаковић је истакао да је укупан број новчаница које престају да важе око пет до шест одсто од укупног броја новчаница.

- Колико ће их бити замијењено знаћемо након 31.12.2035. године када истекне рок за замјену - додао је Видаковић.