latinica  ћирилица
28/12/2024 |  13:37 ⇒ 13:38 | Аутор: СРНА

Поповић: У процесу против предсједника Српске не поштују се право на правичан приступ суду

Професор на Правном факултету у Бањалуци Витомир Поповић изјавио је да је суђење предсједнику Републике Српске Милораду Додику политички процес, јер се не поштују стандарди о праву на правичан приступ суду.
Витомир Поповић - Фото: РТРС
Витомир ПоповићФото: РТРС

- Ви немате то право ако вас неко сваких пет дана покушава, без обзира на здравствено стање или било шта друго, да приведе по закону који то, уствари, није - рекао је Поповић.

Он је додао да су Суд и Тужилаштво БиХ, нажалост, дозволили себи да се упетљају у тај политички процес, а што изазива правну несигурност.

- Имате /бившег команданта Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифа/ Дудаковића и низ ратних злочинаца који се слободно крећу, којима се не суди и не жури се да им се суди, а сада је одједном Додик постао пробјем број један - рекао је Поповић.

Он је навео да је ту циљ обрачун са предсједником Српске појединих амбасада, попут америчке, британске, њемачке или француске, а које покушавају на себи својствен начин да воде политику у БиХ.

- Имате представника ЕУ који води рачуна о томе да ли су достигнути некакви стандарди да би БиХ могла једног дана да приступи ЕУ, а са друге стране имате такозваног високог представника, који је наметнут и који и није високи представник јер није потврђен у Савјету безбједности УН, нема сагласност највећих земаља свијета. И сада имате и америчког амбасадора /Мајкла Марфија/ који је веома осветољубив - навео је Поповић.

Он је додао да ће се то њима обити о главу и да то не може дати резултат.

Према његовим ријечима, Европска конвенција о људским правима каже да нико не може бити осуђен за дјело које није предвиђено кривичним законодавством, а да је у овом случају ситуација таква да је Додик у складу са својим уставним овлаштењима и обавезама потписао указ, док је тек дан након тога Кристијан Шмит наметнуо закон.

Поповић је нагласио да Шмит не схвата да високи представници не могу доносити законе.

- То није предвиђено ни бонским ни било каквим другим овлаштењем. То је нешто што мора бити предвиђено Дејтонским споразумом, јер овдје говорите о јасној подјели власти на судску, извршну и законодавну. Када би то урадио у Њемачкој, одакле је дошао, био би проглашен неурачунљивим и вјероватно би му била одузета професионална способност - оцијенио је Поповић.

Он је додао да је муслиманима у БиХ једино важно да се обрачунају са Додиком и Републиком Српском.

- Али, неће се то десити. Прије ће Република Српска отићи у независност, јер ће се промијенити околности, него што ће неко дозволити да се на такав начин спроводе поступци и врши насиље над правосуђем - поручио је Поповић.

Он је нагласио да сви у Српској морају остати јединствени да се не дозволи подривање основних темеља Републике Српске, као и покушај наметања закона о имовини.

- Треба истрајати на одлукама и законима које је донијела Народна скупштина Републике Српске - закључио је Поповић.