Вишковић: Ако не буде договора о висини минималца, Влада ће донијети одлуку због одговорности према радницима
Вишковић је нагласио да већ седам година синдикалци и послодавци не могу да донесу одлуку о износу минималне плате у Српској, упитавши што би они то урадили када им је лагоднија позиција да буде крив неки премијер или Влада, а не они.
- Економско-социјални савјет постоји због тога да социјални партнери сједну и договоре се, али они то не могу. Ево за ових мојих седам година мандата никада се нису успјели договорити, а ја милионити пут понављам - све што се договоре ја ћу бјанко потписати - рекао је Вишковић.
Нека кажу да је минимална плата 100 КМ или 1.000 евра, Вишковић је додао да ће одмах да парафира и поновио да Влада не мора донијети одлуку о износу минималне плате, али да је то због одговорности према радницима.
Он је нагласио да ће на крају, ако се не договоре послодавци и синдикалци, минимална плата бити онолика колико одреди Влада Републике Српске, иако је свјестан да ће након тога поново бити незадовољних и оних расположених за критику, као што је то било и прошли пут када је одлучено да она буде 900 КМ.
- Када смо донијели ту одлуку одмах су се појавили наслови у медијима - потоп привреде, сва радна мјеста су упитна... Затим су се играли цифрама 25.000 радника, 50.000 остаће без посла. Ништа од тога се није десило. Напротив, имамо више запослених данас него у том периоду кад је била актуелна та кукњава - истакао је Вишковић.
Он је рекао да Република Српска биљежи повећање просјечне плате за новембар ове године која је износила 1.420 КМ, те подсјетио како су прије три године, када је речено да ће њен износ бити 1.000 КМ, били жестоко критиковани и предмет подсмијавања.
- Тада су говорили којих 1.000 КМ, то је само политичка изјава, то је бомба, а ми смо скоро дошли на 1.500 КМ. Ко данас о томе прича!? И то, ваљда, раде 'неспособне Влада, 'неспособни премијери, министри'. Ево дођите на мјесто премијера и направите више, ја ћу вам честитати. Ја знам како је тамо радити и пожелио бих свима да дођу да раде бар мјесец дана на тој позицији - рекао је премијер Српске у подкасту Срне и додао да се он не жали, нити је обављање тог посла било какво морање, већ да он то доживљава као радно мјесто на којем ради часно, поштено и домаћински.
На питање да прокоментарише критике градоначелника Бањалуке и Бијељине у вези са Законом о измјенама и допунама закона о буџетском систему Републике Српске Вишковић је упитао: "Какве везе они имају са индиректним порезима?" и појаснио да то искључиво зависи од Владе и представника Владе који су у Управном одбору Управе за индиректно опорезивање /УИО/.
- Када сам дошао у Управни одбор УИО затекао сам заблокиран коефицијент 32,17 који се три, четири године није се мијењао. Онда смо ушли у неку нормалу и усвајали тај коефицијент расподјеле ПДВ-а, који се квартално усваја, значи четири пута годишње, односно тромјесечно. Међутим, поново се упало у одређене несугласице задњих годину дана, али је сада 'заглавио' на 34,44.
И ти који причају да су они добили нешто, питам их јесу ли добили захваљјући њима или нама? Једног дана ће неко морати сјести и то поравнати, исто као што смо морали поравнати тај коефицијент 32,17, а ту повећање мање од један одсто је преко 100 милиона. О чему господа причате? Хајде се мало смирите, мало се дозовите памети. А то поравнање кад се деси, то ће рјешавати поново буџет, а не они - рекао је премијер Вишковић.
Средства за финансирање ауто-пута који треба да допринесе бољој, развијеној, љепшој локалној заједници, каже Вишковић, нису "пала с неба".
- Ево гради се научно-технолошки парк у Бањалуци. Свака локална заједница би пожељела да то буде код њих. Зашто то не би жељело Источно Сарајево, Требиње, Бијељина, Зворник, Градишка... Тај пројекат кошта 50 милиона КМ. И ви кажете није то за Бањалуку, ви немате ништа са тим, нисте ви градили.
Саградите школу, мост, Клинички центар, паркинг, кружне токове, нове зграде факултета, Уставног суда и то се не рачуна, али се рачуна да неко пребаци милионе у ваш буџет и онда се каже Влада нам је дала, на примјер, 100 милиона КМ - рекао је Вишковић у подкасту Срне.
Он је нагласио да је само у његовом мандату, од 2019. године Бањалука добила још један буџет, а за пет година добили су милијарду и стотину милиона. У преводу, истакао је премијер, добили су сваке године 220 милиона, а њихов буџет би сад требао бити негдје око 205 милиона.
Предсједник Владе је додао да се на посљедњој сједници Народне скупштине Републике Српске могао чути приједлог појединих опозиционих лидера, који воле јавност и камеру, да треба направити фонд из којег би се помагало борцима, официрима, генералима против којих се воде судски поступци, иако тај фонд већ постоји.
- Тај фонд је основала Влада. Ја сам то урадио прије двије године и данас тамо пребацујемо 200.000 марака. Из Кабинета предсједника Републике Милорада Додика пребачено је 300.000 марака. Колико сте ви пребацили? Зашто се додворавате тим људима на један лажан начин? - упитао је Вишковић, додавши да је то фонд у који свако може данас да уплати неки износ, колико може и колико хоће.