Јањић: Питање нових правилника мора бити усаглашено са ентитетским надлежним органима
Он је истакао да се у процесу израде и доношења подзаконских аката требају поштовати процедуре предвиђене законодавством, као и да дјелокруг рада министарства не подразумијева самостално дјеловање у било ком предмету рада. Из Министарства постоје најаве за доношење правилника о оспособљавању кандидата за возаца моторних возила, Правилника о условима и начину за добијање лиценце (предавач теоретске наставе, испитивач теоретског дијела испита, испитивач из управљања моторним возилима), Правилник о стицању звања инструктора вожње моторних возила и Правилника о начину и условима организовања испита за возаца моторних возила, за које нема сагласности од надлежних органа Републике Српске, који те правилнике треба да спроведу.
- За доношење било каквих одлука на нивоу Министарстава потребно је обезбиједити широк концензус. Годинама већ постоје одређена отворена питања која су настала као посљедица недоречених законских рјешења, често зато што су иста већином наметнута од стране тадашњег ОХР, па још увијек имамо законе из периода 2002.-2005. година који ни тада нису, вјероватно због брзине и начина доношења, адекватно обезбјеђивали процес провођења уставних одредби. Чињеница је да закони на снази дају преширока овлашћења министру за доношење истих. Једно од таквих рјешења, недовољно разрађено Законом о основима безбједности саобраћаја на путевима у БиХ, јесте и питање оспособљавања возача и полагања испита за возаче. Чињеница је да за предложена рјешења овог министарства није постигнута сагласност ентитетских надлежних органа. Област је сама по себи компликована, а посљедице доношења неусаглашених рјешења могу изазвати само додатне компликације у пракси и примјени - рекао је Јањић.
С обзиром на најаву доношења прописа који нису израђени у адекватној процедури која подразумијева активно учешће надлежних органа, без обзира на квалитет израђених правилника, Јањић изузетно важним сматра обавезу постизања сагласности са надлежним ентитетским органима који ће прописе и проводити.
- У ситуацији кад стање безбједности саобраћаја апсолутно није на задовољавајућем нивоу, свака промјена мора бити пажљиво испитана и усаглашена. У вези са наведеним позивам министра Едина Форту да преиспита поступање и уложи додатне напоре да се материјали које израђује министарство усагласе са надлежним ентитетским органима. Јасно је да је министар, по функцији, надлежан за доношење правилника, али је исто тако јасно да је процедура израде која претходи доношењу нарушена ако у изради не учествују и представници надлежних органа. Апелујем да уложите напор и обезбиједите учешће надлежних органа код израде подзаконских аката у цјелини. Било која област која не утиче само на институције на нивоу БиХ већ је од утицаја на ширу јавност може бити уређена само ако постоји концензус свих надлежних органа - закључио је Јањић.