latinica  ћирилица
26/12/2024 |  15:25 ⇒ 17:05 | Аутор: РТРС

Влада Српске утврдила Приједлог о измјенама и допунама Закона о правима бораца

Влада Републике Српске утврдила је данас Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о правима бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата по хитном поступку.
Сједница Владе Српске - Фото: Уступљена фотографија
Сједница Владе СрпскеФото: Уступљена фотографија

Основни разлог за доношење овог закона је омогућавање извршења обавезе исплате новчаних примања свим борачким категоријама које су обухваћене Законом о правима бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата што је у општем интересу, посебно имајући у виду њихове заслуге за стварање Српске и њихову бројност, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе с јавношћу.

Подсјећа се да је Уставни суд Републике Српске утврдио да члан Закона који се односи на начин утврђивања основице за обрачун примања није у складу са Уставом Српске.

Сходно наведеном, неопходна је измјена члана 16 важећег Закона и потреба да се дефинише да се основица за обрачун мјесечних примања борачких категорија утврђује у проценту од просјечне нето плате из претходне године, али да се исказује у номиналном износу.

Допуном члана 16 важећег Закона уређује се начин утврђивања основице за обрачун мјесечних примања борачких категорија узимајући у обзир планирана средства у буџету на намјенским буџетским позицијама, кретања броја корисника сваког појединачног права у односу на одговарајућу буџетску позицију, гарантовање исте висине основице у номиналном износу у односу на претходну годину, те могућност њеног повећања почетком године у односу на претходну годину, као и у току текуће године уколико се за то створе услови у вези са бројем корисника и расположивим средствима.

Нормирајући овакво законско рјешење у одредби члана 16 Закона гарантује се исти номинални износ основице у односу на претходну годину, те даје могућност да се почетком или у току године тај износ повећа уколико се за повећање стекну услови.

ЗА ГАСИФИКАЦИЈУ ИСТОЧНОГ ДИЈЕЛА СРПСКЕ 74 МИЛИОНА КМ 

Влада Српске прихватила је информацију о Пројекту гасификације источног дијела Српске и сагласила се да се средства за његову реализацију од 74.000.000 КМ обезбиједе из Буџета Републике Српске кроз Програм јавних инвестиција.

За реализацију закључка задужују се Министарство финансија и Министарство енергетике и рударства Српске, док се за реализацију пројекта у складу са прописима задужује се предузеће "Сарајево-гас" Источно Сарајево, саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу.

Пројекат гасификације источног дијела Републике Српске се састоји од три фазе, од којих су двије већ реализоване.

- Прва фаза је обухватила изградњу мјерне регулационе станице за `Топлане-ИНС` и конверзију котлова котловнице, који умјесто еколошки неприхватљивог мазута користе природни гас. Такође, у склопу пројекта извршено је и проширење дистрибутивне мреже у општинама Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа - наведено је у саопштењу.

ЗА НЕРАЗВИЈЕНЕ И ИЗРАЗИТО НЕРАЗВИЈЕНЕ ОПШТИНЕ 750.000 КМ

Влада Српске усвојила је данас одлуку о исплати 750.000 КМ неразвијеним и изразито неразвијеним јединицама локалне самоуправе која се односи на период од 1. октобра до краја године.

Одлуком о усвајању буџета Републике Српске за ову годину, у Министарству управе и локалне самоуправе, предвиђена је буџетска позиција трансфери неразвијеним општинама у износу од 3.300.000 КМ, саопштено је из Бироа Владе за односе с јавношћу.

Влада Српске усвојила је одлуку о спровођењу мултилатералне компензације и цесије којом се утврђује распоред и шест термина за одржавање мултилатералне компензације и цесије у 2025. години.

Према усвојеној одлуци, термини одржавања су фебруар, април, јун, август, октобар и децембар.

Према Закону о јединственом систему за мултилатералне компензације и цесије утврђени су субјекти који имају обавезу да пријављују неоспорене новчане обавезе, уређено је организовање Јединственог система за мултилатералне компензације и цесије, организатор система, овлаштене организације, пријављивање неоспорених доспјелих новчаних обавеза, као и изузеци од обавезе пријављивања.

Резултати спроведених мултилатералних компензација путем Бањалучке берзе указују на значајне износе измирених обавеза и наплаћених потраживања, те имају повољан утицај на одржање ликвидности привреде.

УСВОЈЕНА СТРАТЕГИЈА БОРБЕ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ

Влада Републике Српске на данашњој сједници усвојила је Стратегију борбе против корупције за период 2025-2031. година која ће послужити као основ за креирање антикоруптивних мјера у јавном и приватном сектору.

Стратегија представља интегрисани, мултисекторски стратешки документ, који дефинише јавне политике које ће послужити као оквир у којем ће се развијати систем превенције и борбе против корупције, саопштено је из Бироа за односе са јавношћу Владе Српске.

У саопштењу се истиче да су стратегијом дефинисана четири стратешка циља, и то јачање институционалног и нормативног оквира за превенцију и борбу против корупције, унапређење транспаретности јавног сектора, јачање интегритета у јавном и приватном сектору, те подизање свијести о штетности ове негативне појаве.

Визија борбе против корупције у Српској 2025-2031. година су одговорне и транспарентне институције, чији интегритет спречава и сузбија корупцију и ужива повјерење грађана, саопштено је из Бироа за односе са јавношћу Владе Српске.

У саопштењу се наводи да је Република Српска већ дуже вријеме опредијељена за системску борбу против корупције, те да је један од механизама такве борбе представља доношење републичке стратегије на бази претходне анализе стања у друштву, препознавања слабости и ризика, као и појавних облика ове негативне појаве.

- Све наведено се врши и укључивањем што већег броја релевантних субјеката из владиног и невладиног сектора у израду стратегије, а потом предлагањем конкретних мјера и активности за спречавање, сузбијање и санкционисање те негативне друштвене појаве - пише у саопштењу.

У саопштењу се напомиње да је ово четврти стратешки документ из ове области, што свакако потврђује опредијељености Владе Српске да настави да системски преузима активности које ће допринијети спречавању корупције у Републици Српској.

СТРАТЕГИЈОМ ЗА СУЗБИЈАЊЕ НАСИЉА У ПОРОДИЦИ СТВОРИТИ ПРЕДУСЛОВЕ ЗА СИГУРНИЈИ ЖИВОТ

Влада Српске донијела је одлуку о изради стратегије за сузбијање насиља у породици Републике Српске, као општем интересу којим се стварају предуслови за сигурнији живот и заштиту жртава овог вида насиља.

Одлуком се покреће процес израде стратегије за сузбијање насиља у породици Републике Српске за седмогодишњи период, саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу.

Стратегија је мултисекторски документ који дефинише циљеве, приоритете и мјере усмјерене ка сузбијању насиља у породици у Републици Српској, као општем интересу којим се стварају предуслови за сигурнији живот и заштиту жртава насиља у породици, те развоју хуманијег и равноправнијег демократског друштва.

Рок за израду стратегије је годину дана од дана ступања на снагу ове длуке, с тим да може бити и продужен из оправданих разлога.

УСВОЈЕН ПЛАН ОДБРАНЕ ОД ПОПЛАВА ЗА 2025. ГОДИНУ

Влада Републике Српске усвојила је План одбране од поплава у Српској у идућој години на приједлог Републичке управе цивилне заштите.

Усвојени су и План активности у припреми и спровођењу мјера заштите и спасавања од шумских и других пожара на отвореном, те Програм активности спровођења посебних мјера заштите од пожара од интереса за Српску за идућу годину.

Влада Републике Српске прихватила је информацију о приједлогу за суфинансирање пројеката и дала подршку Фонду за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске за реализацију, односно суфинансирање више пројеката.

Ријеч је о пројектима замјене столарије на објекту Основне школе "Вељко Чубриловић" у Прибоју код Лопара за шта је предвиђено 95.000 КМ, те реконструкције котловнице и централног гријања у ОШ "Озрен" у Доњој Пакленици за шта је предвиђено 34.000 КМ.

За пројекат санације столарије на објекту ОШ "Ситнеши" у Српцу предвиђено је 31.000 КМ, а за пројекат енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије Јавног предузећа "Рад" Братунац, односно за соларне панеле предвиђено је 100.000 КМ.

За реконструкцију расвјете и гријања у пословном објекту у реализацији "Моби монтинга" Србац предвиђено је 100.000 КМ, а за главни машински и грађевински пројекат реконструкције вреловода "Топлане–Инс" у Источном Сарајеву 66.500 КМ.

За мјере енергетске ефикасности на пословном објекту "Парловац" у Бањалуци предвиђено је 68.000 КМ, а за мјере енергетске ефикасности на објекту духовног центра Дом краља Драгутина у реализацији Српске православне црквене општине Теслић 40.000 КМ.

За пројекат испитивања квалитета вода водотокова у Републици Српској за 2024. годину, у реализацији Јавне установе Воде Српске Бијељина предвиђено је 170.000 КМ, а за набавку и уградњу соларне електране снаге 40,94 киловата на објекту у склопу Манастира Светог Николе на Озрену 36.000 КМ.

За наставак активности утврђивања почетног стања загађења и успостављања трајних станица мониторинга загађења пољопривредног земљишта у Републици Српској у реализацији Пољопривредног института Српске предвиђено је 90.000 КМ.

За мјере енергетске ефикасности на објекту ОШ "Холандија" Слатина, подручна школа Бошковићи у реализацији града Лакташа предвиђено је 100.000 КМ, а за мјере енергетске ефикасности на објекту зграде општине Шековићи 150.000 КМ.

За пројекат реконструкције крова на објекту ОШ "Георгиос А. Папандреу" у Александровцу у реализацији града Лакташи предвиђено је 128.000 КМ.

Опширније погледајте ОВДЈЕ.