Мазалица: Закључци не нападају Устав БиХ
Мазалица је оцијенио да је заједничко саопштење амбасада САД, Велике Британије, Њемачке, Француске и Италије, Делегације ЕУ у БиХ, представља озбиљно кршење конвенције о дипломатским односима, а дјеловање појединих амбасада представља и удар на уставни поредак Српске.
- Или јутрос нису успјели прочитати, превести и разумјети закључке или имају некакву матрицу гдје стално врте исте реченице или су стварно лицемјерни да тврде то што тврде - рекао је Мазалица Срни.
Он је поновио да Народна скупштина Републике Српске усвојеним закључцима нигдје није довела у питање уставни поредак БиХ, али јесте затражено од представника Српске у заједничким институцијама да не учествују у доношењу европских закона док не буде успостављен систем у складу са принципима ЕУ.
Мазалица је подсјетио на раније критике из ЕУ у вези са постојањем и дјеловањем високог представника у БиХ или страних судија у Уставном суду БиХ, те нагласио да Српска не тражи ништа више од онога што тражи и сама ЕУ.
- Након тога, ми ћемо учествовати у даљем доношењу закона, јер смо и поред све наше добре воље, толеранције, па и тога да смо неке закључке Народне скупштине оставили по страни да земља не би била заустављена на путу ка ЕУ, дошли до тачке када сматрамо да даље кретање ка ЕУ није сврсисходно и није могуће ако се настави угрожавати и правни систем и дјеловање Уставног суда, Кристијана Шмита и његово наметање закона - истакао је Мазалица.
Према његовим ријечима, на основу наметнутог закона, по којем се суди и предсједнику Републике Српске Милораду Додику, БиХ би требало избацити из Савјета Европе.
Он је нагласио да се судски поступак према предсједнику Српске спроводи уз кршење закона и процедура, а сада представља и нехуман приступ према човјеку који је оперисан и којег покушавају да доведу пред суд иако то не дозвољава његов постоперативни опоравак.
- То су све разлози због којих мислимо да није могуће даље доносити било какве одлуке које се односе на приступање ЕУ - рекао је Мазалица.
Он је закључио да Народна скупштина никога није уцијенила или условила, али да да даљи пут ка ЕУ није могућ ако буду настављене досадашње праксе, управо захваљујући и појединим амбасадама које су реаговале на закључке.
У заједничком саопштењу амбасада САД, Велике Британије, Њемачке, Француске и Италије, Делегације ЕУ у БиХ наведено је да "закључци које је рано јутрос усвојила Народна скупштина Републике Српске представљају озбиљну пријетњу уставном поретку земље и као такви су антидејтонски, те директно подривају ауторитет институција владавине права на нивоу БиХ и пут БиХ ка евроатлантским интеграцијама".