Вујичић: Представници Српске понашаће се у складу са захтјевима Народне скупштине
Вујичић је, коментаришући закључке које је на посебној сједници усвојила Народна скупштина Републике Српске, навео да је свима јасно да, уколико БиХ хоће у ЕУ, о законима морају одлучивати Парламентарна скупштина БиХ и ентитетски парламенти, а не један човјек у лику Кристијана Шмита који се ставио изнад законодавца.
- Не постоји пракса у свијету да један човјек доноси одлуке и законе по којима се суди легитимно изабраном предсједнику Републике Српске - рекао је Вујичић Срни.
Он је нагласио и да се питање Шмита мора затворити, уколико БиХ жели у ЕУ.
- Сви они који мисле другачије у БиХ, а то су, прије свега, Бошњаци и бошњачка политика, онда очигледно не желе да иду у ЕУ - рекао је Вујичић.
На путу ка ЕУ, истакао је Вујичић, потребно је ријешити и питање Уставног суда БиХ, наводећи да БиХ никада неће ући у ЕУ са тренутном организацијом ове правосудне институције у којем сједе три странца.
- Они који мисле другачије и сматрају да не треба рјешавати питање Уставног суда и Кристијана Шмита, очигледно не желе да идемо у ЕУ, а то су, прије свега, Бошњаци - нагласио је Вујичић.
Говорећи о дијелу закључака Народне скупштине Републике Српске о законима о заштити личних података и граничној контроли које треба да усвоји Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ, Вујичић је истакао да је ту ситуација потпуно јасна, додајући да је министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран на сједници Народне скупштине објаснио да у овим законима не постоји преношење надлежности.
- Законодавни одбор Народне скупштине изјасниће се о оба закона и ако буде потребе представници Републике Српске у Представничком дому амандмански ће дјеловати на те законе - истакао је Вујичић.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је ноћас, на приједлог клубова посланика СНСД, НПС-ДНС, ДЕМОС-СПС, СП и УС, закључке у вези са информацијом о урушавању правног поретка у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума противправним дјеловањем високих представника у БиХ, антидејтонским дјеловањем Уставног суда БиХ, Суда и Тужилаштва БиХ.
Између осталог Народна скупштина Републике Српске констатује да правни систем ЕУ не прихвата могућност да неизабрани странац доноси законе умјесто демократски изабраних институција, те захтијева од именованих и изабраних представника Републике Српске из српског констутитивног народа у заједничким институцијама, да обуставе одлучивање из домена европских интеграција све док се не успоставе услови да се процес европских интеграције одвија у складу са постулатима демократије и владавине права.
Народна скупштина Републике Српске захтијева од именованих и изабраних представника Републике Српске из српског конститутивног народа у заједничким институцијама БиХ да обуставе одлучивање на нивоу БиХ, осим у случају одлучивања по којем се врши преношење надлежности са Републике Српске на ниво заједничких институција или се на други начин угрожава позиција Републике Српске, све док ЕУ не обезбиједи нормалне и правичне услове и стандарде суђења у БиХ, а који не постоје због противуставног и противзаконитог донешења одлука од неизабраног појединца, чији се боравак у БиХ не може више оправдати ни на који начин.