latinica  ћирилица
23/12/2024 |  17:53 ⇒ 20:00 | Аутор: РТРС

Пуштен у рад систем хитног обавјештавања "Пронађи ме" у случају нестанка малољетног лица (ФОТО/ВИДЕО)

У Републици Српској данас је пуштен у рад систем хитног обавјештавања јавности у случају нестанка малољетног лица "Пронађи ме". Обавјештења су грађанима стигла путем СМС порука, а на лед панелима истакнута су на аеродрому Бањалука и на ауто-путевима у Српској. Република Српска је, након Србије, друга земља у региону која има овакав систем.
Потписан споразум "Пронађи ме" - Фото: РТРС
Потписан споразум "Пронађи ме"Фото: РТРС

Платформа "Пронађи ме" намијењена је за хитно обавјештавање јавности у случају нестанка малољетног лица, која ће омогућити брзу дистрибуцију информација свим грађанима преко СМС-а или обавјештења на јавним мјестима. Систем ће бити активан у сваком случају нестанка дјетета, било да има елементе кривичног дјела или не.

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран нагласио је да ће се систем "Пронађи ме" у Српској активирати у јасно прецизираним условима и то: када је нестанак малољетног лица повезан са извршењем кривичног дјела, то јест када је нестало малољетно лице у опасности од повређивања или у животној опасности.

Систем ће бити активиран и у ситуацији када нестанак малољетног лица није повезан са извршењем кривичног дјела, у сљедећим случајевима: када је пријављен нестанак лица млађег од седам година; нестанак малољетног лица са сметњама у развоју или инвалидитетом; када малољетно лице није на мјесту гдје би у складу са уобичајеним животним активностима требало да буде попут куће, вртића, школе.

Систем "Пронађи ме" на аутопуту (Фото: РТРС)

Од 2019. године у Републици Српској није забиљежен ниједан случај нестанка дјетета. Нажалост, до тог периода нестало је седморо дјеце за којима се још трага. Зато је успостављање овог система за Српску важан догађај, а потпуни ефекат имаће ако заживи и Федерацији БиХ и региону.

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић нагласио је како је спреман да позове људе из ФБиХ ако желе да имплементирају овај систем.

- Уколико желе да имплементирају сличан систем код себе ми ћемо им пружити сву стручну техничку помоћ како би имали такав систем на читавој територији БиХ. Ово је пројекат за све грађане, за добробит и безбједност дјеце - рекао је Вишковић.

Споразум са Министарством унутрашњих послова су потписала још два ресора важна за примјену овог система - Министарство саобраћаја и веза и Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске.

- Овај ресор ће координисати великим дијелом посла који се односи на сва она предузећа везана за Министарство саобраћаја и веза. Вјерујем да ћемо испоштовати своју обавезу коју смо прихватили потписивањем данашњег споразума - рекао је министар саобраћаја и веза Недељко Чубриловић.

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић рекао је да су активности овог министарства у вези са системом "Пронађи ме" усмјерене на социјалну заштиту.

- Подразумијева активирање центара за социјални рад, свих база података, сарадња са МУП-ом. То су јасне активности које су функционисале у претходном периоду, с тим што су сада још појашњеније и још унапређеније - навео је Шеранић.

Хитно обавјештавање подразумијева слање поруке о нестанку малољетног лица са свим релевантним информацијама прекидом ТВ и радио-програма. Медији ће имати обавезу да у првих шест часова нестанка, на сваких пола часа, емитују вијест о нестанку дјетета, а до 48 часова на сваких сат времена.

- Ми смо на располагању као увијек до сад, и нашој држави и нашим грађанима. Када је ријеч о овом пројекту, ми ћемо дати све од себе и испоштовати оно на шта смо се обавезали потписивањем уговора са Министарством унутрашњих послова - рекла је генерални директор Радио-телевизије Републике Српске Дијана Миланковић.

Генерални директор "М:тел-а" Јелена Триван нагласила је да је ова компанија дала сву технолошку подршку за овај пројекат.

- Надам се да никада нећемо морати слати поруку са садржајам "пронађи ме", али важно је да систем функционише. Много нам је времена у Србији требало да успоставимо овај сиситем и честитам Републици Српској што је то успјела за само осам мјесеци - навела је Триван.

 Систем "Пронађи ме" - СМС (Фото: РТРС)

Колико год мислили да је највећа трагедија када изгубиш неког најмилијег, још је већа трагедија када систем не уради ништа да се она не понови.

Игор Јурић, директор Центра за несталу и злостављану дјецу, каже да је ово што је Влада Српске урадила велики корак и да ће систем бити ефикаснији ако се укључи цијели регион.

- Захтијеваћу од надлежних орагана да се Систем хитног обавјештавања јавности у случају нестанка малољетног лица "Пронађи ме" у Републици Српској и Србији синхронизује. Систем ће бити ефикаснији ако се укључи цијели регион - рекао је Јурић.

Овакав начин рјешавања проблема нестале дјеце представља одређену сигурност за сваког родитеља и показатељ је да држава брине о својим најмлађима и проводи активности да спријечи да дође до неке трагедије.

Република Српска је, након Србије, друга земља у региону која има систем хитног обавјештавања јавности у случају нестанка малољетног лица "Пронађи ме".