Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
22/12/2024 |  16:57 ⇒ 18:46 | Аутор: СРНА

Српски повратници поново протестују против каменолома, позвали Нешића да се укључи

Српски повратници у Куте код Мостара данас су са комшијама Бошњацима и Хрватима протестовали да би још једном указали да им је потребна помоћ како би се зауставило отварање каменолом у овом селу и узурпација њихове земље, али и да би упозорили на маћехински однос власти према њима.
Српски повратници у Куте код Мостара - Фото: СРНА
Српски повратници у Куте код МостараФото: СРНА

Окупљени су још једном позвали градоначелника Мостара, кантоналну Владу и више нивое власти да се укључе у рјешавање њиховог проблема.

Истичу и да им је нарушена безбједност те су затражили да се у рјешавање њиховог проблема укључи и министар безбједности у Савјету министара Ненад Нешић.

Мјештанин Куте Александар Лозо рекао је да је ситуација измакла контроли и да страхују од хапшења.

- Градске власти су дошле у четвртак, без икаквог дијалога с нама. Иду аутомобилом на нас, неће да се зауставе. Полиција иза њих. Очекујемо да ће нас полиција заштити, али нам пријети - рекао је Лозо.

Повратник Синиша Лозо каже да се над повратницима врши насиље и да инспектор Далила Спахић по сваку цијени жели прокрчити пут инвеститорима каменолома.

Подсјетио је да је она прије мјесец дана рекла је да је то јавни некатегорисани пут и да га нико осим мјештана не може користити, али је сада промијенила мишљење и тврди да је јавни пут и да се може користити. Истакао је имају папире да је то њихово.

Он је напоменуо да су у четвртак на терену са представницима инвеститора и инспекторке били и представници Оружаних снага који су дошли да прегледају подручје на коме се жели правити каменолом како би га деминирали.

- Нисмо против деминирања, али зашто не деминирају око наших кућа, већ приватнику - упитао је Лозо и истакао да ће им живот бити угрожени ако ту буде направљен каменолом.

Истакао је да градоначелник Мостара Марио Кордић не жели да им помогне, да пред камерама прича о суживоту, а када се угасе камере шаље Далилу Спахић и прави каменолом.

Предсједник Еко удружења "Кути" Анер Омановић каже да ово није први пут да се на мјештане насеља Кути шаље инспекција и полиција, а да посебно задају страх повратницима.

- Како да се врате када им инспекција и полиција пријете сваки дан. Не знам колико пута смо се обратили у четири године. Градоначелник нас је примио једном, а након тога дао папир да се рашчишћава пут до каменолома - рекао је Омановић и додао да и он прима пријетње.

Он је рекао да не желе да постану Доња Јабланица и да му је жао што градоначелник нема слуха за њих.

- Са жаљење говорим о животима који су изгубљени због немара власти - каже Омановић.

Он је рекао да су се у брду Орлинка гдје се планира каменолом отвориле пукотине и да су о свему обавијестили власти, те подсјећа да су куће од те локације на мање од 200 метара удаљености.

Предочио је и документ из 2014. коју је издао БХМАК и у коме је наведено да се локација каменолома проглашава локацијом без утврђеног ризика од мина који потписује Шабан Сефић.

- Интересује ме откуд онда мине 2021. и 2024. - рекао је Омановић и додао да није битно да ли је ту неко Србин, Хрват, Бошњак.

Мјештанин Ибро Омановић рекао је да би, да се мјесечно активира тона експлозива, односно 12 тона годишње, срушило Вележ, а не Орлинку која је висока 900 метара.

Мјештани насеља Кути већ неколико година воде борбу против отварања каменолома у њиховом селу. Оспоравали су дозволе, тражили да се каменолом избрише из просторног плана, блокирали пут, али све безуспјешно.

Сада не желе да дозволе да се преко њихове земље отвори пут за каменолом, али градске власти су послале инспекцију да отвори стари пут.

Инспектор Далила Спахић раније је рекла Срни да је на терену како би се позиционирала локација јавног пута, односно да неће утврђивати међе са приватним власницима већ да је њена надлежност над јавним некатегорисаним путем, који ће утврдити и лоцирати.