latinica  ћирилица
21/12/2024 |  19:42 ⇒ 19:57 | Аутор: РТРС

Срби поново учествују у раду привремених власти на КиМ (ВИДЕО)

Послије двије године бојкота, Срби ће поново учествовати у раду привремених власти на Косову и Метохији. Шест српских странака кандидовало се за парламентарне изборе за почетак фебруара.
Приштина (Фото: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ nr) -
Приштина (Фото: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ nr)

Аналитичари сматрају да се досадашња политика бојкота приштинских институција није показала као добра.

Учешћем у парламенту, Срби ће имати легитимни алат за блокирање одлука Аљбина Куртија које су директно усмјерене против српског народа на Косову и Метохији.

Између два изборна циклуса интереси Срба значајно су угрожени. Укинуте су српске институције на сјеверу, свакодневне су пријетње и хапшења Срба, забрањена је употреба динара, затворене су банке и поште, српска роба је блокирана па дјелимично враћена.

Зато је важно да српски народ у јужној покрајини Косово и Метохија поново има своје легитимно изабране представнике.

Шест српских странака ушло је у изборну трку за парламентарне изборе који би требало да буду одржани 9. фебруара наредне године.

Међу њима и Српска листа са 48 кандидата.

- Обећали смо вам да ћемо се свим демократским средствима борити за права нашег народа на територији Косова и Метохије. Да ћемо се борити за опстанак и останак на овим просторима и да никад нећемо одустати и да никада нећемо устукнути пред онима који не желе добро српском народу - рекао јеб Златан Елек, предсједник Српске листе.

Десет посланичких мјеста у парламенту припада Србима.

Потпредсједник Српске листе Игор Симић каже да ће, уколико они не освоје свих десет мандата, доћи до коначног етничког чишћења Срба са Космета.

Аналитичари сматрају да је одлука да се учествује на изборима једина исправна, јер се бојкот институција показао као неефикасан.

- Што се скупштине тиче, једини простор за Србе важан који не само да буде можда нешто боље, него да не буде горе. А у овом контексту је и те како десет мјеста загарантованих у парламетну брана за законе од виталног интереса за српску заједницу - навео је Стефан Сурлић, доцент на Факултету политичких наука у Београду.

А то су закони који штите виталне интересе Срба, попут општинских овлашћења, општинских граница, употребе језика, питања културне баштине. И оно најважније, покушај Куртија да мијења Устав.

- Важно је да будемо ту када Аљбин Курти буде ријешио да мијења Устав. Да му у томе отежамо, да добијемо право гласа. Надам се заиста да ће сваки Србин и сваки појединац да изађе на изборе, да гласа и искористи свој глас - казала је Биљана Шахримањан Обрадовић из Центра за стратешку анализу у Београду.

Од српских посланика који ће освојити десет загарантованих мјеста очекује се јединство о питању националних интереса.

Рок за потврђивање изборних листа је 25. децембар.