Доктор Пешко за РТРС: Позивам предсједника Додика да нигдје не путује, јер му је здравље угрожено (АУДИО/ВИДЕО)
- Има људи који имају компликације у успостављању нормалног режима рада једњака и желуца, посебно послије операције тако тешке као што је имао предсједник Српске Милорад Додик, а гдје је била и процјена крварења. У контакту са пацијентом, морам рећи да Додик има типичне симптоме продуженог опоравка од ове операције, које се догађају код пацијената оперисаних хитно као ургентан случај - објаснио је Пешко.
Истакао је да свако Додиково понашање мимо њихових правила и инструкција може директно да угрози живот.
- Може да дође до попуштања шавова на дијафрагми, до поновног пролапса желуца у грудни кош, који може да угрози живот. Апсолутно сам за то да он не смије да путује, иде на рочиште, дуго сједни. Све сам то казао у општирном извјештају. Мени је жао што вјештак није неко ко се разумије у ову област и мислим да би много лакше схватио о чему се ради. Предсједнику Додику желим брз опоравак и јавно га молим да не иде и не путује ни на каква рочишта, јер ће угрозити своје здравље - наводи Пешко.
Каже и да је прочитао налаз вјештака, извјесног Фариса Вранића за којег каже да иако је добар познаваоц хирургије у региону, никад није чуо за њега.
- Посебно, не знам да се бави хирургијом једњака. Погледао сам његове публикације и нисам нашао ништа да се бавио хирургијом једњака - рекао је Пешко.
Навео је да му није јасно како је Вранић прихватио да буде вјештак.
- Он је прије свега, како пише у његовој биографији, васкуларни хирург и чуди ме да је имао храбрости и етичности да се бави експертизом овог случаја. Ко прво, као љекар, како се он води, мада је за мене питање колико је он љекар - истакао је Пешко.
Навео је да Вранић није прегледао пацијента, није имао никакав увид директни или индиректни у садашње стање пацијента, односно предсједника Републике Српске Милорада Додика.
- Не могу га назвати колегом, јер под тим појмом подразумијевам љекаре са високом етичности која у овом случају није исказана. Додик је оперисан једном врстом операције која је била много компликованија него обично, а он је нашао неке резулате из стране резултате - истиче Пешко.
Наводи да се бавим хирургијом једњака 43 године и да је добио сва признања за ту област у свијету.
- Моје лично искуство и искуство тима које је учествовало у лијечењу, је преко 1.200 пацијената и ми врло добро знамо да постоје различити постоперативни токови - додаје он.