Пленковић: Постоји намјера ЕУ и САД да се ријеши питање НИС-а
- Будући да велика већина нафте која долази у Србију долази путем ЈАНАФ-а, радимо на томе да се, ако и буде неког режима, поштују постојећи уговори и да ова сарадња између ЈАНАФ-а и НиС-а тиме не буде обухваћена - рекао је Пленковић новинарима у Бриселу.
Пленковић је, након најаве САД да ће увести санкције НИС-у због руског власништва, подсјетио да је о томе јуче у Бриселу разговарао са предсједником Србије Александром Вучићем и предсједницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.
- Постоји интенција и на нивоу ЕУ, али и на страни САД и још неких других актера да се, с обзиром на структуру власништва Нафтне индустрије Србије, а она је 50 одсто у руском власништву плус још шест одсто у руском власништву, али тих шест одсто није под режимом санкција или промијени састав власништва те компаније, што је главни и кључни циљ, а друго је да се поштују уговори који су на снази. Уговор који је тренутно на снази између ЈАНАФ-а и НИС-а је још двије године на снази - рекао је Пленковић.
Истакао је да Хрватска на Крку има нафтни терминал и терминал течног природног гаса, који су битни за све њене сусједе.
Пленковић је раније данас рекао да су у Бриселу разговарали о сарадњи ЈАНАФ-а и НИС-а и поручио да се мора наћи рјешење које је одрживо и за ЈАНАФ и за енергетску политику и економију Србије, као и да Србија неће због Хрватске остати без нафте.