Суд БиХ доставио позив за наставак главног претреса против предсједника Српске; Све у супротности са отпусним писмом (ВИДЕО)
Позивају се на мишљење судског вјештака доктора Хариса Вранића да је предсједник Додик здравствено способан за суђење.
Додиков бранилац Горан Бубић каже да је достављено вјештачење у потпуној супротности са садржином отпусног писма предсједника Српске.
А ко је Харис Вранић? Политички ангажован љекар, кадар СДП-а, уз Сену Узуновић још један бивши припадник такозване Армије БиХ.
Е то је вјештак који је вјештачио медицинску документацију предсједника Српске?
Бранилац предсједника Српске Горан Бубић истиче да је достављено вјештачење Хариса Вранића у потпуној супротности са садржином отпусног писма предсједника Додика које је потписало више универзитетских професора, специјалиста за абдоминалну хирургију који су препоручили мировање у трајању од 60 дана, а за одређене активности и до три мјесеца.
- Осим тога, у питању је индивидуални вјештак у односу на тим љекара. Вјештак није ни прегледао брањеника, а тим љекара јесте. Вјештачење доктора Вранића је зато очигледно произвољно и као такво неприхватљиво. Овакво поступање није ни хумано, брањенику нису извађени ни конци. Не постоји ниједан стварни ни правни разлог за оваку хитност и убрзавање овог кривичног поступка на начин да се суђењу даје предност у односу на здравље предсједника Додика - казао је Бубић.
А ко је вјештак који је вјештачио медицинску документацију предсједника Српске? То је доктор Харис Вранић, кадар СДП-а, бивши министар здравља Кантона Сарајево али и бивши припадник такозван Армије БиХ.
Од маја 1992. године био је љекар при Војној полицији, а од октобра исте године припадник такозване Армије БиХ у санитету.
Па тако уз судију Сену Узуновић која је била припадник 5. брдске бригаде јасно је да само припадници такозване Армије БиХ суде Додику.
У биографији пише и да је Вранић специјалиста опште хирургије и субспецијалиста васкуларне хирургије.
Вјештачио је мишљење конзилијума професора и абдоминалних хирурга. Вјештачио је нешто што није његова струка.
Очигледно да Суд БиХ није могао пронаћи у Сарајеву доктора који би погазио заклетву, медицинску етику и струку и испунио њихову жељу. Нашли су Вранића.
Како сазнајемо, Вранића је са мјеста министра преко ноћи смијенио Нермин Никшић уз пријетњу стављања на црну листу САД, а због његове повезаности са фармако-мафијом.
Из српске одговор да је сада јасно да о судбини Додика неће одлучивати правда, него некадашњи припадници такозване Армије БиХ.
Ненад Стевандић, предсједник Парламента Српске каже - ни правне, ни етичке или друге чињенице неће спријечити Суд БиХ да заврши "овај прљави посао".
- Ово говори да они на тај начин намјеравају да донесу и пресуду без обзира на стање доказа и чињенично стање. Они показују да је за њих небитан предсједник Републике Српске у поступку и као човјек и као предсједник, и као особа и као пацијент. То говори да је то судски процес који треба само да се заврши, а да је одлука изгледа већ донесена - рекао је Стевандић.
Да је одлука Суда БиХ, о наставку претреса предсједнику Српске скандалозна и монструозна сматра замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац.
Осим покушаја да га елиминишу из политичког живота, изгледа да предсједника Српске, покушавају и да лише живота, став је посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине Мирослава Вујичића.
Делегат у Клубу Срба Радован Ковачевић каже да је свима одавно познато да је у фарси од процеса против предсједника Додика и тужилац, и судија и вјештак један једини човјек - Мајкл Марфи.
Замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, Небојша Радмановић оцјењује да потези међународне заједнице представљају антидемократски поступак којим покушавају преко правосуђа да се ријеше предсједника Српске који је добио недвосмислену подршку грађана.
- Ради се о једној политичкој фарси коју неки називају суђењем и која иде у недоглед. Ја сам један од оних који вјерује да ће Суд бити паметнији од Тужилаштва - навео је Радмановић.
Анализирајући тренутну ситуацију у вези са суђењем Додику у Суду Бих руски амбасадор Игор Калабухов истиче да је јасан хибридни приступ међународне западне заједнице према Српској.
- Како судити предсједнику Републике Српске ако он полази из Устава Републике Српске и ради оно шта мора радити предсједник Републике Српске и у томе је исто бизарност овог судског поступка - истакао је Калабухов.
Оглашавају се и политичари из Федерације БиХ.
Посланик Наше странке у Представничком дому Парламентарне скупштине Предраг Којовић каже - болест је болест, а политика је политика, а оно што зна о операцији којој је подвргнут предсједник Додик је да је то тешка и комплексна операција и вјероватно захтијева дужи опоравак.
Ако не постоје неки формално-правни разлози због којих се рочиште мора одржати 25. децембра, мислим да је тај поступак некоректан и, ако хоћете, нељудски.
Нико не бира кад ће се разбољети и кад ће се опоравити - рекао је Којовић.