latinica  ћирилица
18/12/2024 |  19:22 ⇒ 20:02 | Аутор: РТРС

Направљен још један корак на европском путу - БиХ парафирала споразум са Фронтексом (ВИДЕО)

Још један корак на евроинтеграционом путу БиХ начинило је Министарство безбједности. Након успостављања оперативне сарадње са Еврполом, данас је парафиран и Споразум са Фронтексом – Европском агенцијом за граничну и обалску стражу. Потписивање би требало да услиједи крајем фебруара или почетком марта сљедеће године, након што Споразум формално одобре Савјет Европске уније и Европски парламент, као и Парламентарна скупштина и Предсједништво БиХ. Тиме ће се и БиХ, као посљедња из региона, придружити колективном европском полицијском и безбједносном систему.
Сарајево - парафиран споразум са Фротексом - Фото: СРНА
Сарајево - парафиран споразум са ФротексомФото: СРНА

Европски полицајци стижу на границе БиХ. Неће је претворити у непробојан бедем, неће ријешити ни проблем недостатка домаћих граничара, али хоће умањити граничну порозност према нежељеним гостима, унаприједити оперативност полицијских службеника пред којима су изазови илегалних миграција, кријумчарења и трговина људи, злоупотребе безвизног режима...

- Ми смо своје активности започели у марту мјесецу ове године и заиста једним тимским радом и уз уважавање свих чланова делегације данас могу рећи да смо постигли успјех и да је споразум дефисиран - рекао је шеф тима БиХ за преговоре са Фронтексом БиХ Мирко Купрешаковић.

Споразум је дефинисан даље од уобичајених политичких превирања, смицалица и неуставних условљавања, уз пуно уважавање структуре БиХ.

- У овом тренутку је важно осигурати све ресурсе који су на располагању, а у складу са усаглашеним оперативним планом и са опремом и са људством. Генерално ћемо тиме омогућити БиХ да буде дио информационих система који су нам доступни, дакле европског система за надзор граница који ће осигурати информације не само за границе овдје, већ и генерално информације о миграцијама - истакао је Хенрик Нилсен директор у Генералном директорату за миграције и унутрашње послове Европске комисије.

Европски граничари које Фронтекс распореди, биће под командом бх. колега не само из Граничне полиције, већ и полицијских службеника Српске, Федерације и кантона. Моћи ће да проводе само заједнички прецизиране акције без самосталног патролирања граничним подручјем, контроле кретања миграната или другог облика полицијске аутономије.

БиХ ће након овог споразума постати дио колективне безбједности Европе, што ће допринијети да се грађани БиХ осјећају безбједније, рекао је министар безбједности у Савјету министара Ненад Нешић.

Он је навео да број припадника ове агенције у БиХ неће бити велики због дужине границе и да неће бити пресудан, јер ће и даље терет свих послова остајати на снагама из БиХ.

- Припадници Фронтекса ће радити у складу са захтјевима наших безбједносних служби и неће имати аутономију да предузимају било шта самостално, без наших безбједносних служби - рекао је Нешић.

Домаћи капацитети, бар они гранични, су лимитирани. Око 1.800 граничара задужено је за чување и заштиту више од 1.500 километара границе. Мигрантска криза посљедњих година доказала је све негативности таквог односа. Због тога домаћи полицајци од европских очекују помоћ, а званични Брисел од БиХ да настави добру праксу преговарања из области безбједности и у другим сферама, на путу ка партнерству са Унијом.

Шеф Делегације ЕУ у БиХ Луиђи Сорека нагласио је да је парафирање споразума са Фронтексом потврда партнерства између БиХ и ЕУ, као и заједничке посвећености безбједности, стабилности и сарадњи у овој области.

- БиХ се не суочава са масовнијим изазовима, а ЕУ је ту како би обезбиједила подршку. Дијелимо исту одговорност да рјешавамо изазове илегалних миграција кроз БиХ - рекао је Сорека.

Та заједничка посвећеност има и финансијско-материјалне бенефите. Брисел за потребе Фронтекса планира да издвоји 5,6 милијарди евра до 2027. године. Дио средстава биће усмјерен и за патролна возила, "читаче" докумената и другу опрему која ће бити од користи на бх. границама.