Донесена Одлука о суфинансирању пројеката неразвијених и изразито неразвијених јединица локалне самоуправе
Циљ суфинансирања пројеката јединица локалне самоуправе из ових средстава, јесте допуна њихових властитих извора финансирања пројеката, у процесу одобрених финансијских средстава код домаћих и међународних организација, домаћих и страних инвестиционих фондова који финансирају пројекте јединица локалне самоуправе. Правилником је дефинисано да се финансијска средства јединицама локалне самоуправе додјељују приоритетно за реализацију пројеката из области: производње и извоза, пољопривредне производње и руралног развоја, заштите животне средине, изградње нових, реконструкције и одржавања постојећих објеката комуналане инфраструкрутре, здравстевене заштите становништва и помоћи социјално угроженом становништву и бриге о младима, образовања и спорта, културе и његовања културноисторијске баштине и помоћи у изградњи вјерских објеката, цивилне заштите становништва и заштите људи и материјалних добара од природних и других несрећа, туризма и друге области које су од значаја за локални развој.
Такође, Правилником је предвиђено да се средства за напријед наведене намјене јединицама локалне самоуправе одобравају бесповратно. Максималан износ средстава која се могу одобрити по једном пројекту је 30.000,00 КМ.
До 12. децембра 2024. године, када је Комисија за оцјену пројеката разматрала поднесене захтјеве, захтјев за додјелу средстава за суфинансирање пројеката којима се подстиче локални развој у областима дефинисаним поменутим Правилником поднијеле су сљедеће јединице локалне самоуправе: Језеро, Љубиње, Берковићи, Вишеград, Нови Град, Рудо, Власеница и Хан Пијесак.
Наведених осам општина поднијело је 12 захтјева за суфинансирање пројеката. Наиме, Општина Језеро је поднијела три захтјева за суфинансирање пројеката, Љубиње и Берковићи по два захтјева, док су остале општине доставиле по један захтјев за суфинансирање пројеката.
Влада Републике Српске донијела је данас Одлуку о усвајању Стратегије за унапређење и развој волонтирања у Републици Српској (2025–2031. године), која има три стратешка циља:
1. Унапређење правне регулативе и волонтерске инфраструктуре
2. Развој волонтирања у формалном и неформалном образовању и волонтирања у заједници
3. Промоција волонтирања у Републици Српској
Радна група сачињена од представника институција и организација цивилног друштва свој рад на изради нове Стратегије базирала је на оствареним резултатима претходне Стратегије, те идентификацији изазова и препрека у процесима унапређења и развоја волонтирања у Републици Српској, као и на основу европских и међународних трендова у области волонтирања.
Потребна средства за реализацију активности из Стратегије за унапређење и развој волонтирања у Републици Српској (2025 - 2031. године) износе укупно 604.000,00 КМ.
Влада донијела Одлуку o измјени и допуни одлуке о одређивању приоритетних пројеката из програма јавних инвестиција Републике Српске за финансирање из буџета у 2024. години.
Усвојеним Ребалансом буџета за 2024. годину којим је проширен буџетски оквир у оквиру Остале буџетске потрошње, на позицији "Јавне инвестиције", отворена је могућност за одобравање још четири додатна приоритетна пројекта за 2024. годину, и то: - Капитална инвестиција "Парк шума Слатина" у износу од 3.000.000,00 КМ,
- Асфалтирање улица и путева на подручју Oпштине Власеница (игралиште Брергови, санација пута Брда - Трново, санација пута у горњем Залуковику, санација површина код вртића, санација Улице Зорана Боровине) у износу од 2.100.000,00 КМ,
- "Затварање колективних центара и алтернативног смјештаја пружањем јавних стамбених рјешења - Пројекат ЦЕБ 2" у износу од 1.708.765,11 КМ и
- „Куповина непокретности за потребе смјештаја Архива Републике Српске - Канцеларије у Добоју“ у износу од 3.177.298,80 КМ.
Заједно са ова четири пројекта, Влада Републике Српске одредила је укупно 28 приоритетних пројеката из програма јавних инвестиција Републике Српске за које ће укупно бити издвојено 98.771.000,00 КМ.
Влада је прихватила Информацију о Одлуци о условима прекограничног промета опасног отпада у складу са Конвенцијом о контроли прекограничног кретања опасних отпада и њиховом збрињавању (Базелска конвенција), с циљем покретања поступка ревидовања Одлуке о условима прекограничног промета опасног отпада у складу са Конвенцијом о контроли прекограничног кретања опасних отпада и њиховом збрињавању, коју је донио Савјет министара БиХ, 2016. године, због елемената неуставности и незаконитости Одлуке, као и због нормативно-правних рјешења која отежавају њену примјену у пракси.
Влада је донијела Закључак којим је дала сагласност да Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске узме активно учешће у изради новог подзаконског акта, односно нове одлуке или Одлуке о измјенама и допунама Одлуке о условима прекограничног промета опасног отпада у складу са Конвенцијом о контроли прекограничног кретања опасних отпада и њиховом збрињавању.
Такође, Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске је задужено да приликом активног учешћа у изради новог подзаконског акта поступа у складу са уставним и законским надлежностима Републике Српске и да прије његовог усвајања од стране Савјета министара Босне и Херцеговине, акт достави на сагласност Влади Републике Српске.
Влада Републике Српске прихватила је и Информацију о спроведеној ревизији учинка "Управљање одржавањем зграда" са приједлогом Акционог плана за провођење препорука ревизије учинка "Управљање одржавањем зграда".
Поступак оснивања и регистрације заједница етажних власника започео је још 2002. године кад је ступио на снагу први Закон о одржавању стамбених зграда, међутим, у великом броју локалних заједница овај процес није завршен, а уочени су многобројни проблеми и недоумице, како код етажних власника зграда за које се требају основати заједнице, тако и код надлежних органа у јединицама локалне самоуправе који врше регистрацију и упис у регистре.
Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске препознала је значај ове области те је у 2024. години, на основу Закона о ревизији јавног сектора и мјеродавних стандарда ревизије, провела ревизију учинка "Управљање одржавањем зграда".
Предмет ове ревизије је постојање испуњености претпоставки за успјешно управљање одржавањем зграда, са циљем да се на основу резултата испитивања понуде препоруке за унапређење управљања одржавања зграда. Предметна ревизија је обухватила испитивање улога, надлежности и одговорности Владе Републике Српске, овог министарства те јединица локалних самоуправа, а временски период обухвата ревизије је 2019-2023. година. Ревизија учинка обухватила је осам јединица локалне самоуправе и то: Бања Лука, Котор Варош, Нови Град, Добој, Лопаре, Источно Ново Сарајево, Фоча и Требиње.
Основни закључак ревизије је дa нису у потпуности успостављене и испуњене претпоставке за успјешно управљање одржавањем зграда, те да у складу с тим постоји потреба за унапређењем ове области.
Како се констатује у Извјештају унапређења управљања одржавањем зграда у Републици Српској може се обезбиједити усклађеним и координисаним провођењем препорука од стране институција на републичком и на локалном нивоу власти.
Влада је усвојила Акциони план за провођење препорука ревизије учинка „Управљање одржавањем зграда“ којим се предвиђа да се заједничким радом републичких и локалних органа, кроз одговарајуће радне групе и тимове, изврши анализа правног оквира, поступка регистрације заједница етажних власника и постојећих евиденција у области колективног становања те дају приједлози за унапређење правног оквира, постојећих евиденција те поједностави поступак регистрације заједница етажних власника.