Нешић: БиХ постаје дио колективне европске безбједности
Он је навео да број припадника ове агенције у БиХ неће бити велики због дужине границе и да неће бити пресудан, јер ће и даље терет свих послова остајати на снагама из БиХ.
- Припадници Фронтекса ће радити у складу са захтјевима наших безбједносних служби и неће имати аутономију да предузимају било шта самостално, без наших безбједносних служби - рекао је Нешић након парафирања споразума са Фронтексом.
Он је додао да је у овај споразум било укључено и Министарство унутрашњих послова Републике Српске, чији су сви захтјеви уважени приликом преговора.
- МУП Републике Српске је неко ко се не може искључити ни из једног процеса који се тиче безбједности грађана и имовине - нагласио је Нешић.
Према његовим ријечима, споразум са Фронтексом требао би бити потписан крајем фебруара или почетком марта наредне године, у зависности од процедура које требају да се заврше, како у БиХ, тако и у ЕУ.
- Имаћемо припаднике Фронтекса на границама БиХ који ће нам помагати и указивати уколико сматрају да нешто треба да предузмемо, али исто тако ћемо моћи пренијети ЕУ проблеме са којима се БиХ суочава, односно нећемо морати да говоримо о ономе што могу видјети својим очима - истакао је Нешић.
Он је рекао да постоје стални притисци ЕУ на БиХ да усклади визни режим, што предвиђа и увођење виза држављанима Русије и Турске, те истакао да БиХ у свему томе мора да води рачуна о својим интересима.
- Знате колико Русија значи Републици Српској и колико Турска значи Федерацији БиХ, тако да не вјерујем да ће до тога доћи лако и да ће то ићи једноставно - рекао је Нешић.
Он је изразио очекивање да ће се у наредним мјесецима радити на усклађивању визног режима, али да се неће моћи брзо да се дође до рјешења.