Петровић: Минимално повећање цијене струје за 80 одсто грађана (ВИДЕО)
- Укупно повећање цијене од 1. јануара за грађане је око 7,9 процената, с тим што су по зонама различита повећања, у зависности од тарифне групе. Грађани највише троше до 500 киловат-часова електричне енергије, то је око 80 и више процената и они ће имати повећање рачуна од двије до шест КМ - рекао је Петровић.
Он је навео да ЕРС у билансу за 2025. годину не посједује 500 гигават-часова електричне енергије који су некада долазили из Рудника и термоелектране "Угљевик", односно трећина енергије из Угљевика није у портофолију, што значи да су остали без извоза за идућу годину.
Петровић је рекао да ће, ако буде просјечна година, са овом цијеном електричне енергије која је повећана на 77,7 КМ за 1.000 киловат-часова бити на позитивној нули, а у случају екстремних суша мораће да купују струју.
Према његовим ријечима, да се не би угрозио цијели систем, ЕРС који је јавни снабдјевач, покренуо је процедуру, анализирао 2025. годину и уз консултацију са Владом Српске, омогућено је минимално повећање цијена.
- То повећање цијена за грађане који троше 200 киловат-часова електричне енергије биће 2,50 КМ по рачуну, а за оне који троше 800 киловат-часова 10 КМ по рачуну - рекао је Петровић.
Он је додао да свако повећање јесте оптерећење, али да су цијене електричне енергије далеко испод свих у окружењу, наводећи као примјер да струја у Федерацији БиХ кошта 48 евра, у Црној Гори око 50 евра по мегават-часу, док је у Србији и до 200 евра у највишој зони.
- ЕРС и са овим повећањем цијена струје за домаћинства остаје најповољнији снабдјевач електричном енергијом грађана у региону и Европи - рекао је Петровић.
Петровић је навео да су на почетку рада термоелектрана отворени најбољи копови угља, а сада су у фази кад је угаљ са лошом калоричном моћи, па се цијена мегават-часа електричне енергије која се производи у термоелектранама мора повећати, али да је и даље нижа од тржишних цијена.
- У случају када не бисмо са овим повећањем цијена подржали термоелектране, дошли бисмо у ситуацију да немамо термоелектране, уплате концесионих накнада у општине и било би директно угрожено 2.000 радних мјеста - рекао је Петровић.
Он је навео да је за грађане боље да постоје домаћи ресурси, да се домаћим термоелектранама плаћа 65 евра по мегават-часу, него да се струја увози, што би двоструко увећало рачуне.