latinica  ћирилица
16/12/2024 |  18:50 ⇒ 18:51 | Аутор: АТВ

Бањалучки Водовод пред колапсом: Губици и вишемилионска дуговања тјерају предузеће у стечај

Бањалучки Водовод је пред колапсом. Губици и вишемилионска дуговања пријете да то градско предузеће оде у стечај. Непланско запошљавање више од стотину, углавном активиста ПДП-а, гдје су плате за 4 године порасле за вртоглава 4.2 милиона КМ, више од два милиона марака дуга за струју, а губици воде на мрежи на историјском максимуму - преко 37.5 одсто, пише АТВ.
Водовод Бањалука - Фото: илустрација
Водовод БањалукаФото: илустрација

- Имали смо велико повећање плата и накнада на годишњем нивоу, скоро педесет одсто, велика задужења и обавезе према добављачима, скоро 250 одсто, у протекле три године, гдје у први план долази тај дуг према Електропривреди због чега је рачун и блокиран. Можда је и стечај опција и да је то нешто ка чему треба да се иде, то није ништа страшно, то је начин да се другачије организује и пословање и дуговања - каже Бојан Лучић, економиста.

Није Станивуковић једини кривац. Суноврат Водовода започео је још бивши градоначелник Игор Радојичић, именовањем шумара Зорана Поповића на мјесто директор, наводи се у тексту.

Међутим, Станивуковић ништа није ни поправио, напротив. Док су у Водоводу грађане цијело љето упозоравали да "не расипају воду", тамо се, изгледа, средствима дебело расипало. Па су градоначелнику сада криви у Електропривреди, а нису му криви директори које је смијенио у протекле четири године.

- Скинули су, ето то су и блокирали што значи да Водовод не може даље да ради, тако да ако негдје буде кварова питајте Електропривреду ето - рекао је Драшко Станивуковић, градоначелник Бањалуке.

Да се не помиње да нема довољно пара ни за хемикалије које се користе за прочишћавање воде. А да се може радити без губитака и дугова, доказ су водоводи у Лакташима и Градишци.

- Наше предузеће нема дуговања за електричну енергију, ми редовно до валуте, значи то је сад до 20 и неког у мјесецу, редовно измирујемо своје обавезе према Електропривреди, гдје су ти трошкови послије плата радника највећи у процесу рада предузећа - каже Драган Келечевић, директор КП Будућност Лакташи.

- За електричну енергију немамо сигурно, а и сви добављачи у валути - каже Сандро Зеничанин, директор КП Водовод, Градишка.

И новопечени директор овог предузећа Радован Мајкић потврдио је да је стање, како каже у најмању руку, незадовољавајуће.