latinica  ћирилица
16/12/2024 |  14:14 ⇒ 16:34 | Аутор: РТРС

Клуб Бошњака злоупотребљава уставни институт заштите виталног националног интереса

Одбор за уставна питања Народне скупштине Републике Српске утврдио је данас одговор Уставном суду Републике Српске у којем је истакао да витални национални интерес, дефинисан Уставом Републике Српске, није повријеђен када је ријеч о Закону о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне.
Одбор за уставна питања Народне скупштине Српске - Фото: Уступљена фотографија
Одбор за уставна питања Народне скупштине СрпскеФото: Уступљена фотографија

Клуб делегата из реда бошњачког народа у Вијећу народа Републике Српске, гласовима пет од осам делегата, иницирао је процедуру заштите виталног националног интереса, сматрајући да се Законом о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне - угрожава витални национални интерес бошњачког народа.

- Овдје се, заправо, ради о оспоравању Закона у цијелости, односно захтјеву који има сва обиљежја захтјева за оцјену уставности, тако да покретање поступка заштите виталног националног интереса представља, у овом случају, искључиво злоупотребу овог уставног института - наводи се у одговору Одбора.

Одбор подсјећа да Клуб делегата из реда бошњачког народа није формулисао свој приједлог амандмана на овај закон, због чега Заједничка комисија Народне скупштине Републике Српске и Вијећа народа Републике Српске није ни имала предмет расправе, односно усаглашавања.

- Оваквим понашањем, превасходно Клуба Бошњака у Вијећу народа Републике Српске, створена је у потпуности неуставна пракса да законодавац у поступку пред Вијећем за заштиту виталног интереса Уставног суда, фактички, брани уставну основаност својих аката - сматра Одбор за уставна питања.

Одбор истиче да се у конокретном случају ради о самовољном проширењу сопствених овлашћења чиме се долази до злоупотребе и кршења одредаба садржаних у Уставу Републике Српске.

- Закон се примјењује једнако на све адресате у истим ситуацијама, анационалан је и не може бити ријечи о томе да икога доводи у дискриминирајући положај, а разлог доношења овог Закона јесте омогућавање истицања застава и грбова и извођења химни страних држава са којима Република Српска има потписан споразум о успостављању специјалних паралелних односа, али и држава са којима поједини или сви конститутивни народи или Остали или грађани у Републици Српској имају заједничко историјско, културолошко и традиционално насљеђе - наводи Одбор за уставна питања.

Одбор додаје да на овај начин Република Српска доприноси заштити идентитета својих конститутивних народа, Осталих и грађана, њихове културе и традиције, афирмише поштовање људских права и унапређује пријатељске односе и сарадњу међу државама и народима.

Одбор за уставна питања утврдио је и одговор Уставном суду Републике Српске на иницијативу за покретање поступка за оцјену уставности Закона о имунитету Републике Српске у дијелу који гласи: "и чланови Владе Републике Српске", у којем истиче да је имунитет привилегија јавноправног карактера која је дата носиоцу јавноправне функције, а не приватном лицу ради заштите његових личних интереса, него ради интереса функције, те да је законодавац остао унутар својих овлаштења.

- Оспоравана одредба Закона примјењује на исти начин на све субјекте који се налазе у истим правним ситуацијама и ставља их у једнак положај при остваривању њихових права и обавеза, а прописана кривична и грађанска одговорност односи се на сва лица у истој или сличној ситуацији што је у складу са чланом 10. Устава који гарантује равноправност и недискриминацију - наводи Одбор.

Сједницом Одбора за уставна питања предсједавао је предсједник Одбора и предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић.