latinica  ћирилица
15/12/2024 |  17:08 ⇒ 20:18 | Аутор: РТРС

Може ли новогодишње славље проћи без пиротехничких средстава? (ВИДЕО)

У вријеме новогодишњих и божићних празника повећана је употреба петарди и пиротехничких средстава. Стручњаци годинама упозоравају да пиротехничка средства нису безазлена разонода, ни забава. Нестручно руковање може довести до тешких тјелесних повреда, али и угрозити људски живот.
Пиротехника - Фото: РТРС
ПиротехникаФото: РТРС

Када се приближе новогодишњи празници готово сваког дана у медијима можемо прочитати наслове да је употребом петарди и других пиротехничких средстава неко повријеђен. Најчешће су то најмлађи.

Славе или празник многима су повод за коришћење пиротехнике па чак и ватреног оружја. Грађани кажу да је то извор опасности и да родитељи морају више да контролишу дјецу јер они често купују петарде.

Из године у годину због непажње и нестучног руковања пиротехничким средствима службе хитне медицинске помоћи имају пуне руке посла. Упозоравају да и обична петарда може имати фаталне посљедице.

- Углавном, више од 50 одсто повреда су опекотине јер је то барут који се ослобађа уз помоћ температуре, димова и соли који се испуштају заједно са тим барутом који је спакован у петарду. Може доћи до опекотина шаке, лица, раздеротина коже, чак и фактуре ситних костију шаке. Често страда око, лице и нос. Може да се деси чак и глухоћа јер се код јаких петарди ослобаћа прасак до 120 децибела - каже Нада Бањац, начелник службе Хитне медицинске помоћи Бањалука.

Пиротехничка средства су категорисна у четири разреда, и то је регулисано законом. То потврђују из фирме за продају пиротехнике и додају да се на сваком паковању налазу упутство за правилну употребу. Међутим, није на одмет још један апел родитељима на додатни опрез.

- Први и други разред су намијењене за трговински промет, и грађани могу слободно да купују. Трећи и четврти разред, су озбиљна пиротехничка средства која се користе за велике ватромете, за фирме које су лиценциране за извођење ватромета и лица која су овлаштена за извеђење великих ватромета - нагласио је Остоја Дивљак, власник фирме која се бави продајом пиротрхничких средстава.

Није риједак случај да дјеца на црно купују и користе пиротехничка средства, због чега ће контроле бити појачане.

- МУП Репблике Српске и Полицијска Управа Бањалка апелују на све грађане да се суздрже од употребе пиротехничких средстава приликом прославе новогодишњих и божићних празника јер таквим радњама нарушавају јавни ред и мир, знемиравају грађане, домаће животиње, а може доћи и до самоповређовања и повређивања других лица - каже Ранко Давидовић, инспектор сектора Полицијске Управе Бањалука.

MУП Српске организује превентивну кампању "Славимо одговорно" која ће трајати до 15.јануара с циљем подизања свијести о опасностима које носе незаконита и нестручна употреба пиротехнике и ватреног оружја.