Нафтна индустрије Србије на мети санкција америчке администрације; Разлог - руско власништво
На мети Американаца, могла би се наћи Нафтна индустрија Србије, чији је већински власник руска групација "Гаспром". Потврдио је то предсједник Србије Александар Вучић. Како каже, санкције још нису званично уведене, али Србија има сазнања да ће одлука на снагу ступити 1. јануара. Иза таквом плана, сматра Вучић, крије се политички мотив и приморавање да се Москви уведу санкције, на шта Србија неће пристати.
- Као предсједник Србије и као неко ко прдсједава Савјетом за националну безбједност ја нисам спреман у овом тренутку уопште да разговарам о потенцијалним санкцијам Москви. Ми смо готово три године издржали водећи једну принципијелну, озбиљну и одговорну политику у којој смо од почетка били за мир. Од почетка се држали принципа међународног јавног права - истакао је Вучић.
Огласили су се и из Нафтне индустрије Србије. Поручују да тренутно нема никаквих ограничења по активности компаније, те да на тржиште испоручују све неопходне нафтне деривате.
- Пратимо актуелну ситуацију и анализирамо све могуће сценарије и потенцијалне посљедице по пословање и тренутно нема никаквих правних ограничења по активности компаније и њених партнера. Пословање НИС-а у овом тренутку се обавља неометано и компанија остаје фокусирана на наставак реализације започетих инвестиција и на очување стабилности на домаћем тржишту нафтних деривата - додају из компаније.
Економски стручњаци немају дилему да се ради о политичким притисцима. У обрачуну САД са Русијом, сматра економиста Љубодраг Савић, дебљи крај ће извући Србија. Да се готово све ради са политичким мотивима и због геополитичких интереса, одавно је јасно. Не само када је ријеч о нафти, него и гасу. Тако су американци посредством Бошњака у Федерацији изгласали Закон о Јужној интерконекцији. Уз директно учешће амбасадора Марфија, прегласани су Хрвати који су били против Закона. У томе су добили подршу и званичног Загреба.
- Свако наметање није добро, свако прегласавање је још горе. БиХ треба складно функционисати али не тако да се једном од три народа чини неправда - додао је премијер Републике Хрватске Андреј Пленковић.
Док се, иако противуставно устаја Закон о Јужној, Републици Српској се већ више од деценије не дозвољава изградња Источне интерконекције, чиме би се повезала са Србијом. Стучњаци ипак вјерују да ће се одговорном политиком Бањалуке и Београда избјећи неповољан сценарио и енергетски неизвјесна зима.
- Вјерујем кроз неке преходне вијести и информације које смо добијали у контактима прије свега Републике Српске и мађарских партнера, и Србије која одговорно води политику и на истоку и на западу, да ће се рјешење изнаћи ида ипак нећемо у тој мјери како сада ствари дјелују, осјетити то на својим леђима - наводи стручњак за економску дипломатију Синиша Пепић.
Европа се још од почетка сукоба у Украјини суочава са енергетском кризом. Изгледа да ће у рату између истока и запада због енергената и природних ресурса, сада поново настрадати они мали и недужни.