latinica  ћирилица
13/12/2024 |  20:22 ⇒ 21:36 | Аутор: СРНА

Пленковић: Наметање није добро, прегласавање још горе

Хрватски премијер Андреј Пленковић критиковао је данас прегласавање Хрвата у Представничком дому Парламента Федерације БиХ и наметање Закона о јужној гасној интерконекцији, истичући да се приликом доношења оваквих закона треба водити рачуна о интересима свих конститутивних народа.
Андреј Пленковић - Фото: СРНА
Андреј ПленковићФото: СРНА

- Свако наметање није добро. Свако прегласавање је још горе. БиХ треба складно да функционише, али не тако да се ово ради једном од три конститутивна народа - рекао је Пленковић.

Он је оцијенио да је усвајање овог закона без гласова хрватских посланика неправда према Хрватима у БиХ.

Пленковић је указао да је необично да ниједан политички представник хрватског народа, укључујући ХДЗ БиХ и остале странке са хрватским предзнаком из Хрватског народног сабора, није подржао овај пројект.

- Таква политичка порука легитимних представника хрватског народа не може бити снажнија и ми их подржавамо у томе - навео је Пленковић.

Ако Хрватска доводи гас БиХ са јужне стране, каже Пленковић, онда би требало да се води рачуна и о интересима хрватског народа у БиХ на разуман и прагматичан начин, а не да се доноси закон који је другачији од онога што су договориле хрватске странке и "тројка".

Он је навео да је потребно постићи консензус како би Хрватска, као пријатељ и сусјед, помогла БиХ, уз осигурање да интереси Хрвата као конститутивног народа буду уважени.

- Ми ћемо настојати да будемо конструктивни, као што смо све вријеме - рекао је Пленковић.

Представнички дом Парламента ФБиХ усвојио је јуче Приједлог закона о повезивању гасних мрежа Хрватске и БиХ, прегласавањем посланика ХДЗ-а БиХ.

ХДЗ БиХ и других хрватске странке нису подржали ово законско рјешње, јер би пројекат требала да реализује компанија "БХ гас" из Сарајева, а не нова компанија чије би сједиште било у Мостару.

Јучерашњем усвајању овог приједлога закона претходила је бурна расправа, а посланицима СДП-а се у парламенту видео-поруком обратио амерички амбасадор у БиХ Мајкл Марфи, који је и уочи сједнице позивао посланике да подрже ово законско рјешење.

Сједници су приствовали и представници Амбасаде САД, из које је раније саопштено да "посланици имају јасан избор – да подрже грађане БиХ и њихов будући просперитет или гласају за Русију и њене интересе".

Марфи је за све проблеме у вези са доношењем овог закона оптужио лидера ХДЗ-а БиХ Драгана Човића због његовог инсистирања да пројект проведе нова компанија чије би сједиште било у Мостару.

Човић је то тражио уз образложење да је сарајевски "БХ гас" компанија под потпуном контролом Бошњака и да је оптерећена лошим управљањем и великим дуговима.