Џон Болтон: Нестабилан Балкан није ни у чијем интересу
- У вашем региону имате много важних спољних фактора који се мијешају у унутрашње ствари држава. Ризик даље нестабилности је висок, чему доприноси и рат у Украјини. Дјеловање Трампове администрације није гаранција да ће бити успјеха, с тим више што је Европска унија до сада била потпуно неуспјешна. Оно што треба потврдити је да нестабилан Балкан није ни у чијем интересу - рекао је Болтон за Политику.
Указао је на то да су лидери европских земаља нове личности, различите од претходних, као и да постоје бројни изазови у Европи међу којима су избори у Румунији, избори у Њемачкој који ће услиједити, а и, како истиче Болтон, и "Макрон је у невољи".
- У погледу Трампове сарадње са тим новим лидерима он мисли да ако има добре личне односе са њима, да је то од значајне користи, што звучи поједностављено. Биће потребно сарађивати са новим европским лидерима, што неће бити лако - рекао је Болтон.
Подсјетио је да је Трамп најавио увођење тарифа европским земљама и оцијенио да ће то изазвати контрареакцију, а то отвара могућност изазивања трговинског рата што би могло да има значајне економске посљедице за САД и Европу.
- Трамп је наговијестио да ће увести тарифе од 10 до 20 одсто европским земљама, а 60 одсто Кини. То би могло да изазове рат у међународној трговини - истакао је Болтон.
Према његовим ријечима, Ричард Гренел, који је изабран за америчког изасланика у руско-украјинском сукобу, имао је аспирација да буде именован за државног секретара, он је као искусни дипломата и човјек од Трамповог повјерења био изасланик за Балкан и амбасадор у Њемачкој.
- Трампу ће у другом мандату бити потребно мање савјета и будите сигурни да ће он одлучивати о овом, као и свим другим кључним позицијама. Трамп се неће ослањати на савјете сарадника, већ ће очекивати да његово особље спроводи у дјело његове одлуке - нагласио је Болтон.
Указао је на то да одлазећи предсједник Сједињених Америчких Држава Џозеф Бајден може да има значајан утицај на двије области до краја свог мандата, а да су то Украјина и Блиски исток.
- Договор са Украјином да може да користи софистицирано оружје далекосежног домета у дубини руске територије требало је одобрити још прије три године. Међутим, Бајденова администрација није имала анализу или стратешки приступ рјешавању овог проблема. Потпуни циљ војне ангажованости у Украјини би био обнова суверенитета и територијалног интегритета те земље - рекао је Болтон.
Додао је да сматра да нема брзог и лаког рјешења за украјински конфликт, као и да не вјерује да ће Вашингтон до краја Бајденовог мандата обезбиједити већу помоћ Кијеву.
- Уколико Трамп не буде успјешан у својим мировним настојањима у Украјини, он ће за то пребацити одговорност на Зеленског или Путина, али не на себе - рекао је Болтон и додао да Трамп у ствари жели да што пријхе оконча ратове на Блиском истоку и Украјини, а то можда имплицира да се он не брине толико о томе како ће се ти ратови завршити колико о томе да сукоби стану.
Додао је у политичким круговима влада мишљење да се у америчким предсједничким изборима Иран залагао против Трампа, а Русија за њега.
- Иранци изражавају забринутост да ће Трамп заузети оштар став према Техерану, док друга линија размишљања иде путем да он неће бити тако оштар према Ирану као у првом мандату - рекао је Болтон.
Истакао је да ако се рат на Блиском истоку настави, могу се очекивати снажније санкције према Ирану, као и да се очекује да ће Трамп завести санкције Хутима у Јемену, које Иран снабдијева оружјем.
- Циљ је да се обезбиједи слободна морска пловидба Суецким каналом, који Хути блокирају већ годину дана. Рјешење тог питања не би требало запоставити и вјерује се да ће Трамп предузети одговарајуће мјере. Трамп жели што скорије окончање ратова - закључио је Болтон.
У Србији је из штампе управо изашла Болтонова књига "Соба у којој се све догодило" у којој је описао атмосферу у Бијелој кући током претходне Трампове администрације и "шта значи доносити одлуке од занчаја за читав свијет" .