Крњи Уставни суд БиХ и даље гази стазом незаконитости (ВИДЕО)
Закон о имунитету Српске усвојен је у априлу, њиме се посланици у Народној скупштини, делегати у Вијећу народа, предсједник и потпредсједници Републике Српске штите од кривичне и грађанске одговорности за поступке извршене у оквиру својих дужности за вријеме трајања и након престанка мандата.
Подсјећамо, у Републици Српској је на снази Закон о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ.
Krnji Ustavni sud BiH: Vlada Srpske nije izvršila odluku o Јahorini; Neustavan Zakon o imunitetu #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/EtgVnKvjmM
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) November 14, 2024
Крњи Уставни суд БиХ огромним корацима гази стазом незаконитости. Дуже вријеме доноси одлуке без српских судија, а данашњом сједницом предсједавала је Сеада Палаврић која би, да се поштује Устав БиХ, требала у пензију јер је напунила 70 година старости.
Очекивано, усвојили су апелацију четири бошњачка делегата из СДА, СБиХ и ДФ-а и утврдили да Закон о имунитету Републике Српске, који штити носиоце законодавне и извршне власти у Српској од кривичне или грађанске одговорности, није сагласан са Законом о имунитету БиХ, тиме и са Уставом БиХ.
- Наиме, Закон о имунитету БиХ не прописује имунитет од кривичне одговорности за носиоце извршне власти, већ само имунитет од грађанске одговорности за оно што учине приликом вршења службе - наведено је у саопштењу Уставног суда БиХ.
Судије крњег Суда утврдиле су да су и чланови 6 и 7 Закона о имунитету који прописује да питање имунитета у кривичном или парничниом поступку рјешава Уставни суд Републике Српске, такође нису сагласани са Законом на нивоу БиХ, а тиме и са Уставом БиХ.
Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић истакао је да је Палаврићева оспуњавањем услова за пензију изгубила је кредибилитет и за Бошњаке, а не само за Србе који не желе да раде у Суду који сам себи прописује правила и који нема закон на основу којег ради.
- Увијек је Народна скупштина Републике Српске, као и скупштине Франсуске и Србије, свој имунитет преносила било на предсједника Републике који проглашава законе, било на министре који добију задужење за неки међународни форум - навео је Стевандић.
У политичком Сарајеву усвајање закона у Народној скупштини представљено је као покушај заштите предсједника Српске Милорада Додика од кривичног прогона пред Судом БиХ, а тој мантри подлегао је крњи Уставни суд.
Правник Огњен Тадић поручује преосталим судијама да поднесу оставке, умјесто што настављају да се брукају због непоштивања Устава БиХ.
- И до сада је рад крњег Уставног суда БиХ био споран што у свом саставу нема девет прописано изабраних судија. Од 11. новембра у његовом раду учествује Седа Палаврић која је с тим датом требала да напусти Суд због истека мандата. То је за било какву земљу, па и за овакву БиХ, непшодношљиво јер у Уставу пише да функционише на основу владавине закона - појаснио је Тадић.
Истовремено, крњи Уставни суд обавијестио је Тужилаштво БиХ да Влада Српске и Министарство трговине и туризма нису провели претходну одлуку у вези наводно спорне продаје земљишта на Јахорини.
Министар трговине и туризма Денис Шулић рекао је да је титулар продане земље на Јахорини Република Српска и да Уставни суд БиХ нема никакве ингеренције по том питању.
- Титулар земље коју смо ми продали путем лицитације је Република Српска један кроз један. Уписано је на власништво Републике Српске. Тако да они нису имали никакве ингеренције да било шта раде по том поступању. За нас постоје, и правно важеће су, одлуке и закони Републике Српске. Тако ћемо се понашати, тако смо се понашали и у претходном периоду - истакао је Шулић.
Из Министарства правде Републике Српске речено је да одлуке крњег Уставног суда озбиљно угрожавају правну сигурност. Министар Милош Букејловић рекао је да одлуке донесене у тренутном саставу Суда доводе у питање темеље БиХ. Нагласио је да Српска има пуно право да доноси законе који штите њене изабране званичнике и од политичких мотивисаних прогона.