Примаков: Русија и Србија самостално одређују своју будућност
Евгеније Примаков, који руководи Федералном агенцијом за послове Заједнице независних држава, се у свом говору присјeтио жртава агресије Сјеверноатлантске алијансе, а посебно трогодишње Милице Ракић, која је погинула од експлозије касетне бомбе НАТО и постала симбол страдања српског народа 1999. године.
- Западни свијет, као цивилизацију, увијек је доживљавао Србију, Русију, чак и Кину, Индију – остатак свијета који је већинско становништво – као жртву - навео је он.
Према Јевгенију Примакову, Русија је донекле чула српска упозорења да ће Запад поновити југословенски сценарио у односу на Руску Федерацију.
- Ви и ја више нисмо плијен. Ми представљамо огроман, слободан, независан свијет који живи изван диктата колонијалних сила. И ако овде, у Србији, кажу: „можете да заборавите, али не можете да опростите“, онда рат који се води против Русије не дозвољава нама, Русима, да заборавимо или опростимо оно што је против Србије учињено - додаје он.
Амбасадор Србије у Москви Момчило Бабић је у ексклузивном интервјуу за Руску газету агресију Сјеверноатлантске алијансе на Републику Српску и Савезну Републику Југославију назвао добро припремљеним и смисленим нападима Запада на српски фактор у Балкан, којима су претходиле добро оркестриране провокације.
Правдајући своју агресију наводним геноцидом над Албанцима и њиховим протјеривањем са Косова и Метохије, НАТО је почео да бомбардује Југославију, рекао је Бабић, а у циљу што већег уништења инфраструктуре – путева, мостова, предузећа, болница, школа.
Претходно је предсједник Руског историјског друштва Сергеј Наришкин скренуо пажњу да је након бомбардовања Републике Српске и Савезне Републике Југославије услиједило даље ширење НАТО блока на исток и оружане операције у Авганистану, Ирак, Либија и Сирија.
- И Донбас и Крим требало је да буду карике у овом дугом ланцу ратних злочина НАТО-а. Међутим, благовремено покретање специјалне војне операције на територији бивше Украјинске Совјетске Социјалистичке Републике то је учинило могуће спречити овај сценарио и избећи најтрагичније посљедице. Гледајући уназад, У више од пола вијека историје Сјеверноатлантске алијансе, постаје очигледно да апетити агресора, који вјерује у своју некажњивост, само расту, а у таквим случајевима, као што историја показује, само правовремена чврстина може помоћи - додаје он.
Извор: Руска Газета