"Инвест Српска" - један од најважнијих инвестиционих догађаја у региону окупио бројне стручњаке и инвеститоре (ВИДЕО)
У свјетлу глобалних престројавања, створити повољан оквир за дугорочна улагања, повезати инвеститоре с пројектима и истовремено развојно обликовати Републику Српску – кључна је платформа Четврте конференције „Инвест Српска“. У центру форумске расправе бенефити које инвеститорима Српска нуди - квалитетна и стручна радна снага, повољно пореско оптерећење и најниже цијене електричне енергије уз петогодишњу гаранцију о непромјењивости. За значајније инвеститоре намијењене су и друге повластице.
- Република Српска и овим данашњим догађајем је показала и доказала да има свој пут да има свој правац и да на том путу никакве санкције никаква дешавања неће успорити наш развој - наводи предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић.
Развојни пут илуструју подаци о страним инвестицијама чији је извор Централна банка БиХ - од 398 милиона марака у 2022-ој години до више од четири милијарде у текућој. И на том путу, Српска је очувала енергетски суверенитет и пронашла одговоре на све притиске, политичке и финансијске санкције, које од појединих западних трпе институције и појединци, те блокаде октроисаних федералних политичара.
- Инвеститори који једном инвестирају у Републику Српску у правилу преко 80 одсто поново се враћају и реинвестирају у Републику Српску. Значи то показује способност политике РС да произведе економски стабилну државу и да у том правцу се креће - додаје министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац.
Уз Русију, као највећег инвеститора у овој години, повратник и инвестициони циклус Српске свакако је и Мађарска. У оквирима заједничког економског развоја, око 1.800 пољопривредника из Српске већ је добило више од 4.700 машина укупне вриједности 26 милиона евра. Пројекат ће бити не само настављен, већ и проширен на мала предузећа. А мађарски инвестициони замах у Српској и додатно ојачан.
- Такође се припремамо да мађарске фирме, мађарске компаније преузму улогу у три пројекта из којих су се њемачки инвеститори повукли тако да ћемо учествовати у изградњи сунчаних електрана и електрана на ветар као и пројекта за пречишћавање воде - додаје министар иностраних послова Мађарске Петер Сијарто.
Док поједини инвеститори, присутни на конференцији још размишљају о могућностима пословног ангажмана у Српској, представници „АИМ (еиаем) глобал фондације“ из Уједињених Арапских Емирата параф су већ ставили. Потписали су Споразум о партнерству са ИРБ-ом који ће унаприједити сарадњу са Емиратима и омогућити промоцију потенцијала Српске у више од 170 земаља и међу више од 20.000 инвеститора колико платформа ове фондације броји.
- Наше владе раде на јачању билатералних односа и трговине. Ако можемо привући инвеститоре и у ову земљу, зашто да не. Зелена енергија и туризам су сектори који су атрактивни и имају многе иницијативе за сарадњу попут сектора некретнина, као и многи стартапови које можемо подржати - истакао је оснивач Аим Глобал Фондације Давуд ел Шазави.
Директор Сектора ИРБ-а за промоцију страних инвестиција Зоран Талић додао је да су они ту спона, када су у питању институције Српске и компаније које долазе из Емирата.
Аутопутеви и комунална инфраструктура која у сваком кризном периоду и у сваком систему генерише запосленост и потрошњу, нове технологије као значајан предуслов снажења економије, радна снага као дифицитаран ресурс, незаобилазна енергетика и туризам, синергија је којој у развоју Српске, теже њене институције. И у тој тежњи обезбијеђена је стабилност макроекономских показатеља и јавних финансија.
- Мислим да ће овај панел произвести значајан број договора, уговора између привредника из различитих земаља и то је за нас велики успјех - наводи министар финансија у Влади Српске Зора Видовић.
Срђан Јовановић, в.д. директора ИРБ Српске додао је да ова институција стоји као стуб развоја и инвестирања у Републику Српску
"Инвест Српска 2024" рад наставља и сутра. Њени закључци утемељење ће пронаћи у стратегијама, законским и другим развојним актима извршне и законодавне власти Републике Српске.