Усвојен план активности програма економских реформи за период 2025-2027.
На овај начин дефинисан је ходограм активности надлежних институција у БиХ, потребних за припрему и усвајање Програма економских реформи БиХ, трогодишњег стратешког документа који подржава економски и финансијски дијалог између ЕУ и земаља кандидата.
Планирано је да Програм економских реформи БиХ за период 2025-2027. године буде достављен Европској комисији до 15. јануара 2025. године.
Усвојена је и информација Дирекције за европске интеграције о одржавању осмог састанка Пододбора за правду, слободу и безбједност између ЕУ и БиХ, заказаног за 10. и 11. децембар у Бриселу.
Саставни дио информације је Документ за дискусију, а међу темама о којима ће се разговарати су реформа правосуђа, спровођење закона и правосудна сарадња, основна права, слобода изражавања, политике борбе против корупције и организованог криминала, као и спровођење Стратегије БиХ за превенцију и борбу против тероризма.
Дирекција за европске интеграције Савјета министара ће, у сарадњи с надлежним институцијама у БиХ, спровести све неопходне радње за одржавање осмог састанка Пододбора за правду, слободу и безбједност између ЕУ и БиХ.
На приједлог Министарства финансија и трезора, Савјет министара је донио одлуку о прихватању седмог повећања капитала БиХ у Развојној банци Савјета Европе.
БиХ ће за прихватање повећања капитала и упис нових акцијаиздвојити 2.123.083 евра, а овај износ биће уплаћен Развојној банци Савјета Европе у четири једнаке годишње рате у износу 530.770 евра до 2028. године, чиме ће бити задржан досадашњи удио БиХ у укупном капиталу банке, саопштено је из Савјета министара.
Савјет министара усвојио је и приједлог за потписивање споразума о имплементацији пројеката техничке сарадње "Иновације и дигитализација малих и средњих предузећа у БиХ - фаза два", који ће бити достављен Предсједништву БиХ на одлучивање, а за потписника је предложен министар спољне трговине и економских односа.
Овим се пројектом жели омогућити приступ дигиталним иновацијама за мала и средња предузећа у извозно оријентисаним секторима, те ојачати њихови капацитети за учествовање у дигиталним и технолошким иновацијама, уз унапређење оквирне политике за њихов дигитални екосистем.
ЕУ је обезбиједила пет милиона евра за овај пројект, док је Њемачка ставила на располагање до 3,6 милиона евра, укључујући и трошкове њемачке организације која спроводи пројекат.
Пројект је дио Програма ЕУ за дигиталну трансформацију малих и средњих предузећа /ЕУ4СМЕс/, чија је укупна вриједност 14 милиона евра.