Стручњаци позивају на конструктиван ангажман у односима Кине и САД након Трамповог повратка
Након побједе Доналда Трампа на америчким предсједничким изборима и његовог повратка, стручњаци позивају на уравнотежен приступ САД-а у односима са Кином и конструктиван ангажман упркос очекиваним изазовима.
Америчка спољна политика ће вјероватно постати "енергичнија, можда чак и оштрија", рекао је Денис Сајмон, дугогодишњи стручњак за америчко-кинеске односе и бивши извршни проректор на Универзитету Дук Каншан, у интервјуу за Синхуу.
- Видим да се САД удаљавају од неких својих традиционалних обавеза и основних принципа како постају фокусираније на унутрашњу страну, више протекционистички и техно-националистички - рекао је он.
- Импликације на односе САД и Кине су значајне - додао је он.
Сајмон је изразио забринутост због перцепције долазеће Трампове администрације о успону Кине, посебно у технолошком сектору, напомињући да "треба да гради мостове умјесто да ради са менталитетом нулте суме".
- САД могу себи да уштеде огромне трошкове који би били резултат борбе против Кине око кључних питања усвајањем обострано корисног пута - рекао је Сајмон.
- Узајамно поштовање, већа међукултурална осјетљивост и побољшани реципроцитет могу довести до исхода који су на добитку - додао је он.
Елизабет Економи, виши сарадник на Хувер институту Универзитета Станфорд, дијели сличну забринутост у часопису Форин Аферс, рекавши да Сједињене Државе морају дати приоритет практичној сарадњи по питању глобалних питања, као што су климатске промјене и превенција пандемије.
- Амерички креатори политике треба да схвате да краткорочна стабилизација односа са Кином није компромис америчких интереса, већ корак ка њиховом постизању - написала је она.
Економи тврди да ће смањење запаљиве реторике и његовање функционалних дипломатских односа бити од суштинског значаја за одржавање најважнијих билатералних односа на свијету.
Соураб Гупта, виши стручњак за азијско-пацифичку политику међународних односа са Института за кинеско-америчке студије, уочио је потенцијал у неким Трамповим протекционистичким политикама.
Подстицање директних кинеских страних инвестиција на копну могло би да ревитализује америчку производњу, посебно у регионима којима је потребан раст радних мјеста, рекао је он.
- Овај приступ би могао да понуди ситуацију у којој сви добијају - рекао је Гупта, истичући како би Трампова политика могла да створи радна мјеста у производњи у САД, а истовремено кинеским инвеститорима омогући приступ америчком тржишту.
Релативни недостатак фокуса на Кину током предизборне кампање 2024. може новој администрацији дати више простора да обликује политику како се појаве изазови, рекао је Роберт Кун, предсједник Кун Фондације.
Извор: Синхуа/Јанг Шилонг