latinica  ћирилица
12/11/2024 |  16:03 | Аутор: Б92

Нова ватерполо правила усред сезоне!

Свјетски ватерполо потреса озбиљан скандал, који је неочекивано изазвала Свјетска пливачка организација одлучивши да промијени правила – усред сезоне.
Ватерполо (фото: EPA-EFE/Zsolt Szigetvary HUNGARY OUT - илустрација) -
Ватерполо (фото: EPA-EFE/Zsolt Szigetvary HUNGARY OUT - илустрација)

Изненађење више је што се нова правила, а ријеч је о крупним промјенама, уводе одмах, без икаквог пробног периода.

Наводно, са циљем да се "модернизује" игра у којој је Србија неприкосновена деценијама уназад, одлучено је да се све прилагоди бржим селекцијама, са циљем да се постиже што је више могуће голова.

Све то не би било толико чудно, да није одлучено усред сезоне, као и да се ни за шта нису питале највеће ватерполо нације, већ оне на зачељу. 

Тако су руке за овакве промјене подигли представници Индије, Уганде, па чак и Барбадоса, Тајланда, Маурицијуса, Кукових Острва, Арубе, Малавија, Гане, Сингапура, Омана...

Србија, коју је представљао Вања Удовичић, није дигао руку и прескочио је гласање, баш као и Јосип Варводић.

Промјене су иницирали представници Мађарске - предсједник тамошњег савеза Денеш Кемењи и предсједник Савјета Свјетске пливачке организације Тамаш Молнар.

Иначе, Свјетска пливачка организација ускоро сели своје сједиште управо у Будимпешту.

Иначе, предсједник Свјетске пливачке организације је Хусан Ал Мусалем, из Кувајта, који је некада био пливач, а касније члан ФИФА гдје је био у центру скандала, након ког је побјегао у Будимпешту гдје и живи.

Ово су промјене: 

– Терен ће бити скраћен за чак осам метара, па убудуће више неће бити 33 метра, већ свега 25 метара.

– Напад ће трајати пет секунди мање. Дакле, умјесто досадашњих 30 свега 25 секунди.

– Док ће други посјед бити лимитиран на 15, умјесто досадашњих 20 секунди.

– Период за искључење играча више неће бити 20, него 15 секунди.

– Тренер ће имати прилику да тражи ВАР провјеру једном по утакмици и то за насилно понашање, ситуације код петераца и могућих корнера.

– Екипе ће моћи да играју без голмана, са седам играча у пољу и ниједан играч неће смјети да брани шут са двије руке.

– Такође, играчи могу постати голмани једном у току утакмице, уколико замјене капицу за црвену боју и истим бројем који носе.

Савић: Идеално, ако ћемо да трчимо, а не пливамо

На читаву ову причу осврнуо се бивши репрезентативац и трофејни селектор Србије Дејан Савић, који је у невјерици.

- Поражавајуће је што се све догодило брзо, донекле тајно, и наравно, без учествовања струке, а камоли играча, који би имали много тога да кажу. Али, на крају изузетно ефикасно за челне људе. Још једном су показали да имају тоталну моћ и ефикасност на глупост - истакао је Савић. 

Каже да за њега лично, није проблем скраћивање терена колико скраћивање времена напада.

- Можемо упоредити то са кошарком. Наиме, у кошарци је вријеме напада 24 секунде. У ватерполу ће бити 25 - идеално! Али да трчимо, а не да пливамо. Челенџ за тренере је само фарса да се покрију велики недостаци нових правила у смислу као да су нам нешто дали, поклонили. Седморица играча у пољу без голмана смо видјели одавно у рукомету. Не видим предност, али искрено ни мане. Једино мислим да ће се користити само послије прекида или ако нека екипа бјесомучно јури заостатак резултата! На крају, не би ме чудило да ускоро донесу правило да у игри може бити 7 голмана са сваке стране, али да не прелазе своју половину терена! - закључио је Дејан Савић.