latinica  ћирилица
12/11/2024 |  13:31 | Аутор: СРНА

Володин: Све је почело од бомбардовања Београда, то не смије да се понови

Жеља САД да контролишу друге државе довела је до бројних глобалних проблема, укључујући бомбардовање Југославије 1999. године, што не смије да се понови, изјавио је данас предсједник Државне думе Русије Вјачеслав Володин.
Вјачеслав Володин (фото: EPA-EFE/VALERIY SHARIFULIN / SPUTNIK) -
Вјачеслав Володин (фото: EPA-EFE/VALERIY SHARIFULIN / SPUTNIK)

- Жеља једне стране, САД, да имају моћ и хегемонију над другим државама довела је до бројних проблема. Када говоримо о Југославији, сјећамо се и Либије, Ирака, Авганистана и других земаља на које су САД извршиле агресију. Али, све је почело од Југославије, од НАТО бомбардовања мирног Београда - рекао је Володин који се путем видео-везе обратио учесницима међународне конференције "Дугорочне посљедице бомбардовања Југославије за српско друштво и формирање мултиполарног света" у Руском дому у Београду.

Он је поручио да све земље, а првенствено земље ЕУ, треба да схвате да када су дозволиле да се бомбардује Југославија, тиме су дозволиле уништење многих других, некада просперитетних земаља са оригиналном културом и традицијом.

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко оцијенио је да је НАТО агресија на СР Југославију била кулминација варварског пројекта Запада да учврсти своју хегемонију и да је означила почетак низа трагичних догађаја и праксу кршења међународног права и принципа УН.

Он је навео да је оно што је виђено 1999. године и раније на простору Југославије поновљено и у Украјини, односно да се ишло на јачање националне линије, сепаратизма, терористичког дјеловања и оно што је најважније да се пренебрегава конституција УН.

Руски амбасадор је рекао да се на примјеру Косова види да је принцип самоопредјељења вјероватно био важнији од принципа интегритета и да се НАТО, без сагласности УН, ставио у заштиту албанског становништва које је имало сва права.

Он је нагласио да је управо распадом Југославије и косовском кризом Запад почео да постиже своје циљеве и ту је почело утврђивање НАТО-а као "неопходне одбрамбене структуре", те да је након ратова у БиХ и Хрватској дошло и до ширења НАТО-а.

Боцан-Харченко је навео да косовска криза није могла да буде ријешена прије агресије јер Запад то није желио, али су Срби означени као они који нису конструктивни и нису за договор.

Он је указао на то да су Кумановски споразум и Резолуција 1244 формално и теоретски добри документи, али да су они који су почели њихово кршење Запад, његови савезници у НАТО-у и ЕУ "миротворци".

Говорећи о дијалогу као начину рјешавања кризе на Космету, Боцан-Харченко је рекао да није посриједи никакав дијалог већ се њим прикрива агресиван став Приштине, те да је све усмјерено на то да Приштина преузме потпуну контролу на сјеверу и да Београд призна ту псеудо независност.

Руководилац руске Федералне агенције за послове Заједнице Независних Држава, сународника у иностранству и међународну хуманитарну сарадњу Јевгениј Примаков рекао је да је у вријеме НАТО агресије на СР Југославију у Русији био тотални мрак, те да нико његовог дједа није назвао херојем када је окренуо авион над Атлантиком сазнавши за одлуку о бомбардовању.

Он је навео да су посљедице по становништво на овим просторима огромне, указавши да би дјевојчица Милица Ракић, која је убијена у бомбардовању, сада имала 28 година.

Према његовим ријечима, у то вријеме свијет је био униполаран и на сцени је било право јачег, а за те јаке не важе ни међународно право ни резолуције.

Примаков је нагласио да 25 година од неправедног рата према држави, која ни према коме није била агресивна, ништа више није исто.

- Ми више нисмо плијен. Ми смо велики, независан свијет. Ми више не живимо у диктату. Самостални смо, плачемо за нашим жртвама и када Срби кажу - опростићемо, али нећемо заборавити, ми за оно што нам се дешава сада кажемо нећемо ни опростити ни заборавити - рекао је Примаков.

Модератор скупа Павле Бушујев, који је изнио дијелове извјештаја о посљедицама НАТО бомбардовања на СР Југославију, рекао је да је на тај простор бачена огромна количина бомби, снаге 70 пута веће од атомске бомбе бачене на Хирошиму, али да НАТО није могао да оствари своје циљеве јер је наишао на херојски отпор српског народа који је срушио мит и о њиховом "невидљивом авиону и њиховој непобједивости".

- Удар Запада на Југославију био је увод за напад на Русију, агресијом на Југославију у Русији је почело преиспитивања односа са Западом и почела је борба за слободу - рекао је Бушујев.

Конференцију, на којој ће до краја дана учествовати бројни експерти из области здравља, права и међународне политике, организовао је Институт за међународну политику и привреду, у сарадњи са партнерима из Руске Федерације.